Ataoğlu : “ 27 YIL SONRA İLK KEZ BU KAPSAMDA BİR MÜZEYİ ÜLKEMİZE KAZANDIRMANIN MUTLULUĞU İÇERİSİNDEYİZ”

Ataoğlu : “ 27 YIL SONRA İLK KEZ BU KAPSAMDA BİR MÜZEYİ ÜLKEMİZE KAZANDIRMANIN MUTLULUĞU İÇERİSİNDEYİZ”

Ataoğlu : “ 27 YIL SONRA İLK KEZ BU KAPSAMDA BİR MÜZEYİ ÜLKEMİZE KAZANDIRMANIN MUTLULUĞU İÇERİSİNDEYİZ”

“4 MÜZE DAHA YIL SONUNA KADAR ÜLKEMİZİN KÜLTÜR VE TURİZM HAYATINA KAZANDIRILACAK”

İSKELE ARKEOLOJI MÜZESI ZİYARETÇİSİ ILE BULUŞTU....
İskele Müzesine Kavuştu…
Turizm ve çevre Bakanlığına bağlı Eski Eserler ve Müzeler Müdürlüğünce Kuzey Kıbrıs genelinde müzelerin iyileştirilmesi ve yenilerinin açılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda İskele Belediyesi ile gerçekleşen çalışmalar sonucunda İskele Arkeoloji müzesi hizmete açıldı.
27 yıldan sonra açılan ilk müze olma özelliği taşıyan İskele Arkeoloji Müzesinde, Neolotik dönemden Roma dönemine kadar 11 değişik dönemden 8 bin yıllık süreci içeren eserler sergilenecek.
Turizm ve Çevre Bakanlığı çalışmaları ve İskele belediyesi’nin katkılarıyla bölgeye kazandırılan Müze İskele bölgesinin turizm potansiyeline büyük bir değer katacak.
İskele Arkeoloji Müzesi dün akşam düzenlenen törenle açıldı.
Bölge halkının yoğun ilgi gösterdiği açılış etkinliğine, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Turizm Ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, İçişleri Bakanı Aysegul Baybars İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoglu, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli ve bazı milletvekilleri katıldı.
Açılışta Erenköy Lisesi öğrencileri dans gösterisi yaptı. 
Açılışta töreninde ilk konuşmayı yapan Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli 10 bin yıllık tarihi içerisinde birçok uygarlığın kültürel mirasının günümüze kadar geldiğini söyledi. Azimli Bakan Ataoğlu’nun yoğun ilgi ve desteğiyle gerçekleşen Müze binasında, iskele Arkeoloji Müzsinde 8 değişik dönemin canlandırmalarını ve eserlerini sergileyeceklerini söyledi.
Geçmişte teknik personelleri bulunmadığı için kazılardan elde ettikleri eserlerin işlenmeleri konusunda sıkıntı yaşadıklarına değinen Azimli, kazılardan elde edilen eserlerin işlenmeden sergilenemelerinin mümkün olmadığını ifade etti.
Azimli, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun göreve gelir gelmez teknik personel sorununu çözdüğünü ve eserlerin işlenip sergilenmesinin ve müze açılmasını sağladığını ifade etti.
İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, coğrafi konumu ve doğal güzelliği ile yeşilin ve mavinin eşsiz buluşma noktası, dinlerin ve mezheplerin, gelenek ve göreneklerin harmanlandığı, tarihi güzelliklerini en bakir haliyle korumayı başaran İskele’nin bir eksiğinin daha giderildiğini kaydetti.
2016 Aralık ayında Turizm Ve Çevre Bakanlı Fikri Ataoğlu ile imzaladıkları protokolün 1,5 yılda hayata geçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Sadıkoğlu, bu tür mekanların kültürümüze ve tarihimize yapılmış önemli katkılar olduğunu söyledi.

“4 MÜZE DAHA YIL SONUNA KADAR ÜLKEMİZİN KÜLTÜR VE TURİZM HAYATINA KAZANDIRILACAK”
Turizm Ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu etkinlikte yaptığı konuşmada, Ülkemiz toprakları üstünde birçok uygarlıklar yaşadığını, Bu uygarlıkların kalıntılarının, anıtlarının belgelerinin müzelerimizde sergilendiğini söyledi. “Bakanlık olarak tarihi mirasımızın korunması adına çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz.” diyerek sözlerine devam eden Ataoğlu, Bakanlığın artık modern müzecilik konusunda dünyayla eş seviyede müze çalışmaları yapmakta olduğunu ve çalışmalarına da her geçen gün yenilerini eklediğini söyledi.
Eski Eserler Ve Müzeler Dairesi bünyesinde 29 müzenin bulunduğunu ve bu sayının artırılması yönündeki çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Bakan Ataoğlu. “ Bugün burada 27 yıl sonra ilk kez bu kapsamda bir müzeyi ülkemize kazandırmanın gurur ve mutluluğu içerisindeyim” dedi.

İskele Arkeoloji Müzesi’nin, özelde İskele genel de ülke için çok önemli bir kazanç olduğunu da söyleyen Ataoğlu,” Göreve geldiğimiz yaklaşık iki yıl içerisinde ülkemize müze kazandırma adına sürekli projeler üretmekte ve projelerimize hayat vermekteyiz. Bu çalışmalar kapsamında Güzelyurt Doğa müzemiz restore edilmiş ve yeni yüzüyle ziyaretçisi ile buluşmuş durumdadır. Yine Güzelyurt’ta Yıllardır atıl durumda bulunan ve amacına uygun kullanılmayan Güzelyurt Tren İstasyonu restorasyonunu başlattık çalışmalar devam ediyor, Lefke’ye müze kazandırma çalışmalarımız kapsamında tarihi Vasıf Palas Binasının ihalesi tamamlanmış bu hafta içerisinde başlayacak restorasyon çalışmaları sonrasında iç düzenlemesi yapılacak ve ziyaretçisi ile buluşacak. Girne Güzel Sanatlar Müzesi’nin projesi hazırlanmış ihale sürecine geçilmiştir.
Yine Mağusa bölgemizde bulunan Şömineli Ev ve Namık Kemal Müzesi ile Lefkoşa’daki Lüzinyan Evi ve Büyükkonuk İkon müzesi çalışmalarında son aşamaya gelinmiş durumdadır. Bu yıl içerisinde bu 4 eserimizin de açılışını hep beraber yapacağız. “ dedi.

MÜZELERİMİZİ EĞİTİM ORTAMI OLARAK DA DEĞERLENDİRMEK AMACINDAYIZ
“Bizler Bakanlık olarak, müzelerimizin öncelikli hedef kitlelerinin, çocuklarımız, gençlerimiz ve öğretmenlerimiz olması gerektiği düşüncesiyle projeler üretiyoruz. Bu çalışmalarımız sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşerek gerekli düzenlemeler sonrasında öğrencilerimiz düzenli olarak müzelerimiz ile buluşturma ve müzelerimizi aynı zamanda eğitim ortamı olarak da değerlendirmek amacındayız.” Diyerek sözlerine devam eden Turizm Ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, 2016 yılında 800 bin civarında olan müze ziyaretçi sayısının 2017 yılında 1 milyon rakamının üzerine çıktığını söyledi.

İskele bölgesinin geniş arkeolojik potansiyeli nedeniyle bakanlığımızca çağdaş müzecilik anlayışına uygun bir müze açılması kararlaştırlıdığını, bu kapsamda İskele Belediyesi ile görüşmeler yaptıklarını söyleyen Ataoğlu, 
O tarihten bugüne kadar bu müzenin tamamlanması için inisiyatif belirleyen, siyasi irade koyan ve katkılarını esirgemeyen İskele Belediyesine de teşekkür etti.

Akıncı: “ 3 YILLIK CUMHURBAŞKANLIĞI GÖREVİMDE İLK KEZ BİR MÜZE AÇILIŞINA KATILIYORUM. EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Cumhurbaşkanı Mustafa Akinci’da emeği geçenlere teşekkür ederek 3 yıllık Cumhurbaşkanlığı döneminde ilk kez bir müze açılışına katıldığını söyleyerek emeği geçenlere teşekkür etti.
Akıncı, kültürel varlıkların insanlığın ortak malı olduğunu bu nedenden dolayı da koruyup yaşatılması gerektiğini söyledi.
Bir toplumun gelişmişlik ve medeniyet seviyesinin, müzelerle, tiyatro binaları, kütüphaneleri ve buna benzer yapılar ile ölçüldüğünü ifade eden Akıncı, yerli ve yabancı turistlerin böyle müzeleri ziyaret etmesinin önemine değindi

Print
Posted: May 2, 2018,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

«February 2021»
MonTueWedThuFriSatSun
25262728293031
123
BAKAN ATAOĞLU: “YAPILAN DEĞİŞİKLİKLE, KULLANM DEĞİŞİKLİKLERİ, YEREL YÖNETİMLERİN UHDESİNE VERİDİ”

BAKAN ATAOĞLU: “YAPILAN DEĞİŞİKLİKLE, KULLANM DEĞİŞİKLİKLERİ, YEREL YÖNETİMLERİN UHDESİNE VERİDİ”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, belirli taşınmaz mallar üzerinde yapılacak, belirli gelişmelere planlama onayı vermek üzere yapılan değişiklik ile ilgili yayımlanan Özel İmar Emri ile ilgili olarak kamuoyunda yaratılan yanlış bilgilendirmeyi ortadan kaldırmak amacıyla açıklama yaptı.

Read more
4567
891011121314
151617
TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU, EMEKLİ ALBAY ENGİN NAŞİT'İN VEFATI NEDENİYLE BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYINLADI.

TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU, EMEKLİ ALBAY ENGİN NAŞİT'İN VEFATI NEDENİYLE BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYINLADI.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Emekli Albay Engin Naşit'in vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı.

Read more
18
TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU, REGAİP KANDİLİ DOLAYISI İLE MESAJ YAYINLADI.

TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU, REGAİP KANDİLİ DOLAYISI İLE MESAJ YAYINLADI.

Ataoğlu; "Mübarek Regaip Kandili'nin milletimize, İslam dünyasına ve bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini diliyorum. 

Read more
192021
ATAOĞLU: “REHBERLER GÜNÜNÜ BURUK BİR ŞEKİLDE KUTLUYORUZ”

ATAOĞLU: “REHBERLER GÜNÜNÜ BURUK BİR ŞEKİLDE KUTLUYORUZ”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, 21 Şubat Dünya Turist Rehberleri Günü dolayısı ile mesaj yayınladı.

Read more
2223242526
BAKAN ATAOĞLU: “TURİZM SEKTÖRÜNÜN BÜTÜNÜNE YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRDÜĞÜMÜZDEN, KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN”

BAKAN ATAOĞLU: “TURİZM SEKTÖRÜNÜN BÜTÜNÜNE YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRDÜĞÜMÜZDEN, KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, dünya ile birlikte KKTC’yi de tehdidi altına alan yeni tip Koronavirüs pandemisi ile Mart 2020 tarihinden beridir, hem sağlık hem de ekonomik açıdan mücadele verildiğini hatırlattı. 

Read more
2728
1234567