AMBALAJ VE AMBALAJ ATIKLARI İÇİN YASAL DÜZENLEME SON AŞAMAYA GELDİ...

AMBALAJ VE AMBALAJ ATIKLARI İÇİN YASAL DÜZENLEME SON AŞAMAYA GELDİ...


Yetkilendirilmiş Kuruluş, son aşamada Turizm ve Çevre Bakanlığı, 18/2012 Çevre Yasası altında hazırlanan, 1 Aralık 2018 tarihli ve 995 sayılı Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Yönetimi Tüzüğü uyarınca, ambalaj üreticileri ve dönüştürücüleri, doldurucuları ve kullanıcıları, ithalatçıları, ticaretini yapan kişiler ve distiributörler tarafından, ürünlerinin (plastik, kağıt, karton, ambalaj, metal, ahşap malzemeler, cam vb.) faydalı kullanım ömrü sonucunda oluşan atıklarının toplanması, taşınması, geri kazanımı, geri dönüşümü ve bertaraf edilmeleri, bu yöndeki faaliyetlere yönelik gerekli harcamaların karşılanması, eğitim faaliyetlerini gerçekleştirecek, “yetkilendirilmiş kuruluş” oluşturulması ile ilgili çalışmaları kapsamındaki çalışmalar son aşamaya gelmiştir. 

Turizm ve Çevre Bakanlığı, Yetkilendirilmiş kuruluşun kurulması ve bu kuruluşun üyelerinin aktif rol almasını teşvik etmek maksadı ile Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası temsilcileri’nin katılımlarıyla bir dizi toplantı gerçekleştirilmiştir. 


Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından organize edilen toplantılar neticesinde, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Ambalaj ve Ambalaj atıklarının yönetimi konusunda yetkilendirilecek kuruluş ile ilgili çalışmalar son aşamaya gelinmiştir. 
Ataoğlu: “Gerekli olan teknik desteği vermeye devam edeceğiz...”

Konu ile ilgili olarak Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğu, Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası tarafından, büyük bir titizlik ve büyük bir özveri ile çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti. 

Bakan Ataoğlu, gelinen aşamada, Turizm ve Çevre Bakanlığı olarak, Yetkilendirilmiş Kuruluşun bir an önce kurulması ve Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Yönetimi Tüzüğü'ne uygunluğunun sağlanması amacı ile Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın teknik ekibine yönelik olarak sürdürülen desteğin, teknik açıdan da sürdürüleceğinin altını çizdi.
 

Print
Posted: Jan 14, 2021,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

«May 2021»
MonTueWedThuFriSatSun
26
GEÇTİĞİMİZ HAFTA KAPALI TURİZM KAPSAMINDA 580 KİŞİ KONAKLADI.

GEÇTİĞİMİZ HAFTA KAPALI TURİZM KAPSAMINDA 580 KİŞİ KONAKLADI.

Turizm ve Çevre Bakanlığı geçtiğimiz hafta kapalı turizm sistemi ile adaya turist olarak gelen yolcularla ilgili bilgileri paylaştı.
 

Read more
27282930
ATAOĞLU, 1 MAYIS DOLAYISI İLE MESAJ YAYINLADI.

ATAOĞLU, 1 MAYIS DOLAYISI İLE MESAJ YAYINLADI.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısı ile mesaj yayınladı.

Read more
12
3456789
TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU'NUN ANNELER GÜNÜ MESAJI.

TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU'NUN ANNELER GÜNÜ MESAJI.

İnsanın dünya üzerinde aldığı ilk nefesten son nefese kadar yüreğinde taşıdığı mukaddes değer hayatımızın olmazsa olmazlarıdır anneler.

Read more
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456