AMBALAJ VE AMBALAJ ATIKLARI İÇİN YASAL DÜZENLEME SON AŞAMAYA GELDİ...

AMBALAJ VE AMBALAJ ATIKLARI İÇİN YASAL DÜZENLEME SON AŞAMAYA GELDİ...


Yetkilendirilmiş Kuruluş, son aşamada Turizm ve Çevre Bakanlığı, 18/2012 Çevre Yasası altında hazırlanan, 1 Aralık 2018 tarihli ve 995 sayılı Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Yönetimi Tüzüğü uyarınca, ambalaj üreticileri ve dönüştürücüleri, doldurucuları ve kullanıcıları, ithalatçıları, ticaretini yapan kişiler ve distiributörler tarafından, ürünlerinin (plastik, kağıt, karton, ambalaj, metal, ahşap malzemeler, cam vb.) faydalı kullanım ömrü sonucunda oluşan atıklarının toplanması, taşınması, geri kazanımı, geri dönüşümü ve bertaraf edilmeleri, bu yöndeki faaliyetlere yönelik gerekli harcamaların karşılanması, eğitim faaliyetlerini gerçekleştirecek, “yetkilendirilmiş kuruluş” oluşturulması ile ilgili çalışmaları kapsamındaki çalışmalar son aşamaya gelmiştir. 

Turizm ve Çevre Bakanlığı, Yetkilendirilmiş kuruluşun kurulması ve bu kuruluşun üyelerinin aktif rol almasını teşvik etmek maksadı ile Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası temsilcileri’nin katılımlarıyla bir dizi toplantı gerçekleştirilmiştir. 


Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından organize edilen toplantılar neticesinde, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Ambalaj ve Ambalaj atıklarının yönetimi konusunda yetkilendirilecek kuruluş ile ilgili çalışmalar son aşamaya gelinmiştir. 
Ataoğlu: “Gerekli olan teknik desteği vermeye devam edeceğiz...”

Konu ile ilgili olarak Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğu, Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası tarafından, büyük bir titizlik ve büyük bir özveri ile çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti. 

Bakan Ataoğlu, gelinen aşamada, Turizm ve Çevre Bakanlığı olarak, Yetkilendirilmiş Kuruluşun bir an önce kurulması ve Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Yönetimi Tüzüğü'ne uygunluğunun sağlanması amacı ile Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın teknik ekibine yönelik olarak sürdürülen desteğin, teknik açıdan da sürdürüleceğinin altını çizdi.
 

Print
Posted: Jan 14, 2021,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

«May 2022»
MonTueWedThuFriSatSun
252627
SERDARLI İLKOKULU'NA ÇEVRE EĞİTİMİ VERİLDİ.

SERDARLI İLKOKULU'NA ÇEVRE EĞİTİMİ VERİLDİ.

Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi bünyesinde başlatılan “Yaban Hayatımızı Fark Ediyoruz Projesi kapsamında Serdarlı İlkokulu’nda Kuzey Kıbrıs’ın Yaban Hayatı konulu çevre eğitimi verildi. 

Read more
2829301
234567
ATAOĞLU: "HAYAT ANNELERİMİZ SAYESİNDE ANLAM KAZANIR"

ATAOĞLU: "HAYAT ANNELERİMİZ SAYESİNDE ANLAM KAZANIR"

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Anneler Günü dolayısı ile mesaj yayınladı.

Read more
8
9101112131415
16
HALK DANSLARI GÖSTERİLERİ BEĞENİ TOPLADI.

HALK DANSLARI GÖSTERİLERİ BEĞENİ TOPLADI.

Ataoğlu: “Kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması önemli”

Read more
17
18-24 MAYIS MÜZELER HAFTASI.

18-24 MAYIS MÜZELER HAFTASI.

Nazım Ced: “18 Mayıs’ta müze ve ören yerleri ücretsiz ziyaret edilebilinecek”

Read more
18
ATAOĞLU, GÜZELYURT TREN YOLU MÜZESİ AÇILIŞINDA VURGULADI:

ATAOĞLU, GÜZELYURT TREN YOLU MÜZESİ AÇILIŞINDA VURGULADI:

“Gelirleriyle, cari açığın %60’ını karşılayan Turizm Bakanlığı, en az bütçeye sahip Bakanlık olmasından üzüntü duyuyorum”

Read more
19202122
23242526272829
303112345