Turizm Ve Çevre Bakanlığından Kültürel Mirasın Korunmasında Dev Adım

Turizm Ve Çevre Bakanlığından Kültürel Mirasın Korunmasında Dev Adım
• Güzelyurt ve Lefke bölgesinin turizmden hak ettiği payı alması adına devam eden çalışmalar sonucunda Güzelyurt Tarihi Tren İstasyonu ve Lefke Kent Müzesi projeleri tamamlandı ve ihale sürecine girildi...

• Ekim ayı itibarıyle bölgeye gelen turistlerin esnafla buluşturulması konusunda güzergahlar belirlendi. Her gün 8-9 otobüs turist Güzelyurt ve Lefke esnafı ile buluşacak...

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Güzelyurt Ve Lefke’yi ziyaret ederek, Güzelyurt Tarihi Tren İstasyonunu ve Lefke’de kent müzesi olması planlanan Vasıf Palace Binasını ve ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Turizm Ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu her iki projenin tamamlandığını, paralarının bloke edildiğini ve kısa bir süre içerisinde ihaleye çıkılacağınının müjdesini verdi.

“YILLARDIR ATIL DURUMDA BULUNAN VE AMACINA UYGUN KULLANILMAYAN GÜZELYURT TREN İSTASYONU RESTORASYONU 5-6 AY İÇİNDE TAMAMLANACAK” 

Güzelyurt’un turizmden daha fazla pay almasını sağlamak amacıyla Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından başlatılan çalışmalar çerçevesinde yıllardır atıl durumda bulunan ve amacına uygun kullanılmayan Güzelyurt’taki tarihi tren istasyonu bir süre önce boşaltımış ve etrafı tellenerek koruma altına alınmıştı.

Eski tren istasyonu bölgesinde incelemelerde bulunan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, çalışmalar çerçevesinde 31 Aralık 1951’de son seferini yapmış olan ve 66 yıldır atıl durumda olan tren istasyonunun restore edileceğini belirterek, konuyla ilgili projenin hazır olduğunu, paranın bloke edildiğini ve kısa bir süre içerisinde ihaleye çıkılacağını açıkladı.

Ataoğlu, tarihi tren istasyonunun restore edilip müzeye dönüştürülmesinin Güzelyurt ilçesine büyük oranda turist akışı ve dolayısı ile ekonomik gelişimine katkı koyacağını da söyledi.

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar da tarihi tren istasyonunun turistlerin ilgi odağı olması açısından ve kentte çeşitlilik adına bir değer olduğunu belirterek, projeye katkı koyan herkese teşekkür etti.

“LEFKE KENT MÜZESİ TURİSTLERİN ZİYARET EDECEĞİ BİR ÇEKİM MERKEZİ OLACAK”

Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından Batı bölgesinin turizm potansiyelinin artırılmasına yönelik olarak başlatılan çalışmalar çerçevesinde Güzelyurt’tan sonra Lefke’yi ziyaret ederek Lefke Çarşı Merkezi’nde bulunan ve kent müzesi olması planlanan Vasıf Palace Binası’nda incelemelerde bulundu.
Turizm Ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Lefke’ye yapılması planlanan kent müzesinin projesinin tamamlanarak, parasının bloke edildiğini ve önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılacağının müjdesini verdi.

Ataoğlu, Lefke’de Vasıf Palace olarak bilinen tarihi binanın turistlerin ziyaret edebileceği bir merkez haline dönüşeceğini ifade ederek, kurulacak müzenin turistlerin Lefke’de zaman geçirmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da kent müzesi projesinin Lefke için önemine değinerek, projenin bölgeye büyük katkı sağlayacağına inanç belirtti.
Kaya, Lefke bölgesinin ciddi potansiyeline rağmen turizmden yeteri kadar pay almadığına işaret ederek, Belediye olarak Bakan Ataoğlu’na konuya yönelik hassasiyetinden dolayı teşekkür etti.

“EKİM AYI İTİBARIYLA HER GÜN 8-9 OTOBÜS TURİST GÜZELYURT VE LEFKE ESNAFIMIZLA BULUŞACAK”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Güzelyurt ve Lefke temasları çerçevesinde daha sonra esnafla bir araya geldi.

Ataoğlu, bir süredir Batı bölgesinin turizmden gerekli payı alması yönünde yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleriyle çalışmalar başlatıp, toplantılar düzenlediklerini belirtti.

1974 sonrasında ilk kez 2016 kış döneminde turistlerin tüm ilçeleri ziyaret etmelerini sağladıklarını anımsatan, Bakan Ataoğlu, 15 Ekim’den itibaren yeniden turistlerin ilçeleri ziyaret etmesi ve esnafla daha fazla vakit geçirmesi için turların başlayacağını söyledi.

Bu bölgelerde turistleri esnafla buluşturmak adına çalışmaların tamamlandığını ve yol güzergahlarının belirlendiğini ifade eden Ataoğlu, bölgeye gelen turistlerin çarşı merkezlerinden geçmelerinin sağlanacağını belirtti.

Bakan Ataoğlu, daha sonra bölgeye gelen turlardan daha fazla verim almak için bölgelerdeki esnaf ve sivil toplum örgütleriyle görüş alışverişinde bulunarak esnafın turizme yönelik talep ve beklentilerini dinledi ve turistlerin bölgede daha çok zaman geçirmesi yönünde yapılabilecek alternatif çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundu.
Print
Posted: Sep 10, 2017,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«November 2017»
MonTueWedThuFriSatSun
303112
9173

Turizm Ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Türkiye 3. Turizm Şurası açılış törenine katıldı...

Ataoğlu: “ÖNCELİĞİMİZ, TURİZM POTANSİYELİMİZİ DAHA DA GELİŞTİREREK ETKİN VE DOĞRU ŞEKİLDE KULLANABİLMEK”

Read more
345
678
9544

İNGİLTERE’DE KIBRIS TÜRK EVİNE BÜYÜK İLGİ...

Ataoğlu: “ÜLKE TURİZMİNİN DAHA İLERİYE GİTMESİ İÇİN YOĞUN BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYORUZ”

Read more
910
9719

Ataoğlu: “TÜRK MİLLETİ VE İNSANLIK İÇİN YAPTIĞI HİZMETLER, GELECEK NESİLLERE EŞSİZ ÖRNEK OLMAYA DEVAM EDECEK”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 79’uncu yıldönümünde özlemle ve hasretle andıklarını kaydetti.

Read more
1112
13
9821

TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU, “YILIN EN İYİ SİYASETÇİSİ” SEÇİLDİ

KKTC ve Türkiye'nin iş, magazin ve sanat dünyasının "en"lerinin belirlendiği "Kuzey Kıbrıs -Türkiye Yılın En İyileri" ödülleri, Sarıyer Belediyesi'nin katkılarıyla TİM Maslak Show Center'da düzenlenen ödül töreninde sahiplerini buldu.

Read more
1415
10057

Ataoğlu: “ASLA BAĞIMSIZLIK YOLUNDAN AYRILMAYACAK, KKTC’DEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU, CUMHURİYET BAYRAMI DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

Read more
16171819
20212223242526
27282930123
45678910