Karpazdaki Hür Eşeklere Sahip çıkılıyor...

Karpazdaki Hür Eşeklere Sahip çıkılıyor...

PROJE KAPSAMINDA BÖLGELERE KAFESLER KURULDU VE EŞEKLER TOPLANMAYA BAŞLADI.

40 yıldan beridir Karpaz halkı için büyük bir sorun haline gelen eşek sorununun giderilmesi için ciddi bir adım atıldı.

Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında bölgelere kurulan kafeslerle eşeklerin toplanarak kayıt altına alınması ve veteriner hekim tarafından kontrolden geçirilmesi hedefleniyor. 

Karpaz halkı tarafından ekinlere zarar verdiği gerekçesiyle büyük sorun teşkil eden hür eşek sorunu ortadan kalkıyor. Yürütülen proje kapsamında bölgelere kafesler kuruldu ve eşekler toplanmaya başladı.

Bir sonraki aşamada kayıt altına alınıp, veteriner hekim tarafından kontrolleri yapılacak olan eşekler, Dipkarpaz Milli Parkı alanında tellenmiş özel bir bölgede popülasyonlarını devam ettirecekler.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da projeyi yerinde inceledi.
 
Bakan Ataoğlu yaptığı açıklamada, projeye katkı koyan Taşkent Doğa Parkı yetkililerine teşekkür ederek üreticilerin hür eşeklerin kendilerine verdikleri zararlarla ilgili şikâyetleri bulunduğunu, eşeklerin trafik kazaları dâhil birçok konuda tehlike yarattığını belirterek eşeklerin Mehmetçik beldesine kadar ulaşarak zarar verdiğini söyledi.

Kurulan kafeslerde toplanan eşeklerin zarar görmeden araçlarla belirlenen telli bölgeye aktarılacağını anlatan Bakan Ataoğlu, rahatsızlığı bulunan eşeklerin de tedavilerinin veteriner hekim tarafından yapılacağını anlattı. Ataoğlu, anne sütünden kesilen eşeklerin de evcilleştirilerek ihtiyaç doğrultusunda çiftçilere verilebileceğini ifade ederek, kulaklık takılacak olan eşeklerin sayısının da ortaya çıkacağını belirtti.

Bakan Ataoğlu, yaptığı açıklamada, Turizm açısından da değerlendirilebilecek önemli bir proje üzerinde durulduğunu belirterek,telli bölgede toplanılacak olan eşeklerin bakımının bakanlığının ilgili birimi tarafından yapılacağını söyledi ve milli parkın içinde bulunacak olan eşekleri ziyaret etmek isteyenlerden cüzi bir giriş ücreti alınması ve bunun da eşeklerin bakımı için kullanılması yönünde çalışmaları olduğunu sözlerine ekledi.

Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun da Dipkarpaz’da 40 yıldır devam eden eşek sorununun bölgenin kanayan bir yarası haline geldiğini ifade ederek, bu sorunu Bakan Ataoğlu, sayesinde çözüleceğini kaydetti.

Print
Posted: Aug 22, 2017,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«September 2017»
MonTueWedThuFriSatSun
28293031123
45678
5909

ATAOĞLU: “SAHİLLER, PARKLAR, SOKAKLAR CADDELER KISACASI DOĞADAKİ HER ŞEY BİZLERE SUNULMUŞ BİRER NİMETTİR. BU YERLERİN TEMİZLİĞİNDEN VE TEMİZ KALMASINDAN HER BİREY SORUMLUDUR”

Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından ülke genelinde başlatılan “çevre temizliği farkındalık etkinlikleri" kapsamında dün, Lefke’de çevre temizliği yapıldı.

Read more
910
5911

Turizm Ve Çevre Bakanlığından Kültürel Mirasın Korunmasında Dev Adım

Ataoğlu: “BATI BÖLGESİNİN TURİZM POTANSİYELİNİ ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Read more
11121314151617
18
5953

Esenyel: "TURİZMDE, SON 42 YILIN EN İYİ SONUÇLARINA ULAŞTIK"

Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. İsmet Esenyel, bu yıl turizmde son 42 yılın en iyi sonuçlarına ulaşıldığını belirtti.

Read more
192021222324
2526272829301
2345678