Karpazdaki Hür Eşeklere Sahip çıkılıyor...

Karpazdaki Hür Eşeklere Sahip çıkılıyor...

PROJE KAPSAMINDA BÖLGELERE KAFESLER KURULDU VE EŞEKLER TOPLANMAYA BAŞLADI.

40 yıldan beridir Karpaz halkı için büyük bir sorun haline gelen eşek sorununun giderilmesi için ciddi bir adım atıldı.

Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında bölgelere kurulan kafeslerle eşeklerin toplanarak kayıt altına alınması ve veteriner hekim tarafından kontrolden geçirilmesi hedefleniyor. 

Karpaz halkı tarafından ekinlere zarar verdiği gerekçesiyle büyük sorun teşkil eden hür eşek sorunu ortadan kalkıyor. Yürütülen proje kapsamında bölgelere kafesler kuruldu ve eşekler toplanmaya başladı.

Bir sonraki aşamada kayıt altına alınıp, veteriner hekim tarafından kontrolleri yapılacak olan eşekler, Dipkarpaz Milli Parkı alanında tellenmiş özel bir bölgede popülasyonlarını devam ettirecekler.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da projeyi yerinde inceledi.
 
Bakan Ataoğlu yaptığı açıklamada, projeye katkı koyan Taşkent Doğa Parkı yetkililerine teşekkür ederek üreticilerin hür eşeklerin kendilerine verdikleri zararlarla ilgili şikâyetleri bulunduğunu, eşeklerin trafik kazaları dâhil birçok konuda tehlike yarattığını belirterek eşeklerin Mehmetçik beldesine kadar ulaşarak zarar verdiğini söyledi.

Kurulan kafeslerde toplanan eşeklerin zarar görmeden araçlarla belirlenen telli bölgeye aktarılacağını anlatan Bakan Ataoğlu, rahatsızlığı bulunan eşeklerin de tedavilerinin veteriner hekim tarafından yapılacağını anlattı. Ataoğlu, anne sütünden kesilen eşeklerin de evcilleştirilerek ihtiyaç doğrultusunda çiftçilere verilebileceğini ifade ederek, kulaklık takılacak olan eşeklerin sayısının da ortaya çıkacağını belirtti.

Bakan Ataoğlu, yaptığı açıklamada, Turizm açısından da değerlendirilebilecek önemli bir proje üzerinde durulduğunu belirterek,telli bölgede toplanılacak olan eşeklerin bakımının bakanlığının ilgili birimi tarafından yapılacağını söyledi ve milli parkın içinde bulunacak olan eşekleri ziyaret etmek isteyenlerden cüzi bir giriş ücreti alınması ve bunun da eşeklerin bakımı için kullanılması yönünde çalışmaları olduğunu sözlerine ekledi.

Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun da Dipkarpaz’da 40 yıldır devam eden eşek sorununun bölgenin kanayan bir yarası haline geldiğini ifade ederek, bu sorunu Bakan Ataoğlu, sayesinde çözüleceğini kaydetti.

Print
Posted: Aug 22, 2017,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«November 2017»
MonTueWedThuFriSatSun
303112
9173

Turizm Ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Türkiye 3. Turizm Şurası açılış törenine katıldı...

Ataoğlu: “ÖNCELİĞİMİZ, TURİZM POTANSİYELİMİZİ DAHA DA GELİŞTİREREK ETKİN VE DOĞRU ŞEKİLDE KULLANABİLMEK”

Read more
345
678
9544

İNGİLTERE’DE KIBRIS TÜRK EVİNE BÜYÜK İLGİ...

Ataoğlu: “ÜLKE TURİZMİNİN DAHA İLERİYE GİTMESİ İÇİN YOĞUN BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYORUZ”

Read more
910
9719

Ataoğlu: “TÜRK MİLLETİ VE İNSANLIK İÇİN YAPTIĞI HİZMETLER, GELECEK NESİLLERE EŞSİZ ÖRNEK OLMAYA DEVAM EDECEK”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 79’uncu yıldönümünde özlemle ve hasretle andıklarını kaydetti.

Read more
1112
13
9821

TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU, “YILIN EN İYİ SİYASETÇİSİ” SEÇİLDİ

KKTC ve Türkiye'nin iş, magazin ve sanat dünyasının "en"lerinin belirlendiği "Kuzey Kıbrıs -Türkiye Yılın En İyileri" ödülleri, Sarıyer Belediyesi'nin katkılarıyla TİM Maslak Show Center'da düzenlenen ödül töreninde sahiplerini buldu.

Read more
1415
10057

Ataoğlu: “ASLA BAĞIMSIZLIK YOLUNDAN AYRILMAYACAK, KKTC’DEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU, CUMHURİYET BAYRAMI DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

Read more
16171819
20212223242526
27282930123
45678910