Karpazdaki Hür Eşeklere Sahip çıkılıyor...

Karpazdaki Hür Eşeklere Sahip çıkılıyor...

PROJE KAPSAMINDA BÖLGELERE KAFESLER KURULDU VE EŞEKLER TOPLANMAYA BAŞLADI.

40 yıldan beridir Karpaz halkı için büyük bir sorun haline gelen eşek sorununun giderilmesi için ciddi bir adım atıldı.

Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında bölgelere kurulan kafeslerle eşeklerin toplanarak kayıt altına alınması ve veteriner hekim tarafından kontrolden geçirilmesi hedefleniyor. 

Karpaz halkı tarafından ekinlere zarar verdiği gerekçesiyle büyük sorun teşkil eden hür eşek sorunu ortadan kalkıyor. Yürütülen proje kapsamında bölgelere kafesler kuruldu ve eşekler toplanmaya başladı.

Bir sonraki aşamada kayıt altına alınıp, veteriner hekim tarafından kontrolleri yapılacak olan eşekler, Dipkarpaz Milli Parkı alanında tellenmiş özel bir bölgede popülasyonlarını devam ettirecekler.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da projeyi yerinde inceledi.
 
Bakan Ataoğlu yaptığı açıklamada, projeye katkı koyan Taşkent Doğa Parkı yetkililerine teşekkür ederek üreticilerin hür eşeklerin kendilerine verdikleri zararlarla ilgili şikâyetleri bulunduğunu, eşeklerin trafik kazaları dâhil birçok konuda tehlike yarattığını belirterek eşeklerin Mehmetçik beldesine kadar ulaşarak zarar verdiğini söyledi.

Kurulan kafeslerde toplanan eşeklerin zarar görmeden araçlarla belirlenen telli bölgeye aktarılacağını anlatan Bakan Ataoğlu, rahatsızlığı bulunan eşeklerin de tedavilerinin veteriner hekim tarafından yapılacağını anlattı. Ataoğlu, anne sütünden kesilen eşeklerin de evcilleştirilerek ihtiyaç doğrultusunda çiftçilere verilebileceğini ifade ederek, kulaklık takılacak olan eşeklerin sayısının da ortaya çıkacağını belirtti.

Bakan Ataoğlu, yaptığı açıklamada, Turizm açısından da değerlendirilebilecek önemli bir proje üzerinde durulduğunu belirterek,telli bölgede toplanılacak olan eşeklerin bakımının bakanlığının ilgili birimi tarafından yapılacağını söyledi ve milli parkın içinde bulunacak olan eşekleri ziyaret etmek isteyenlerden cüzi bir giriş ücreti alınması ve bunun da eşeklerin bakımı için kullanılması yönünde çalışmaları olduğunu sözlerine ekledi.

Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun da Dipkarpaz’da 40 yıldır devam eden eşek sorununun bölgenin kanayan bir yarası haline geldiğini ifade ederek, bu sorunu Bakan Ataoğlu, sayesinde çözüleceğini kaydetti.

Print
Posted: Aug 22, 2017,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«June 2018»
MonTueWedThuFriSatSun
2829
37425

Çevre konusunda farkındalık etkinliği düzenlendi.

Ataoğlu: “Öncelikli amacımız çevreye ve çevre sorunlarına duyarlı bireyler yetiştirmek”

Read more
30
37531

Ataoğlu: “Düğün turizminin öneminin farkındayız”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, "Düğün turizminin öneminin farkındayız. Evlilik ve düğün etkinlikleri için ülkemiz her açıdan en uygun modellerden biri" dedi.

Read more
31123
45678910
11121314
40961

Ataoğlu: “Bayramlar güzel günlerin habercisi”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Ramazan Bayramı dolayısı ile mesaj yayımladı.

Read more
151617
18192021222324
2526272829301
2345678