ESKİ ESERLERİN BAKIM-ONARIM VE RESTORASYON ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

ESKİ ESERLERİN BAKIM-ONARIM VE RESTORASYON ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Turizm ve Çevre Bakanlığına bağlı Eski Eserler ve Müzeler Dairesi, Girne Kalesi içerisinde bulunan ve Kültürel mirasımızın en önemli eserlerinden biri olan 2300 yıllık Batık Gemi ile Sarayönünde en çok dikkat çeken eserlerden biri olan İngiliz Kraliyet Arma kabartmasının bakım ve onarımını gerçekleştirdi.

2300 YILLIK ANTİK GEMİ

Ülkemizin en önemli eserlerinden birisi olan ve 1967 yılında Andreas Cariolou tarafından keşfedilerek 1968-1969 yıları arasında su altı kazısı yapılan ve bugünkü yerine yerleştirilen Girne Batık Gemisinin ziyaretçi balkonu, zemini ve gemi sergi odası içinde yenilenmeler yapılarak gelecek nesillere aktarılması sağlandı.

KRALİYET ARMASI

1900’ lü yıllarda inşa edilen ve günümüzde Sarayönü’nde Venedik sütunundan sonra en çok dikkati çeken eserlerden birisi olan Mahkeme Binaları üzerinde bulunan İngiliz Kraliyet Arması da restore edildi.

Eski Eserler Müzeler Dairesi bünyesinde bulunan Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Merkezi Konservatörünün kontrolünde tüm dünyada uygulanan yöntemler ile aynı şekilde taşlara zarar vermeden, orijinal harç ve taş yapısını bozmadan yapılan müdahaleler ile İngiliz Kraliyet Arması’nın özgünlüğünü yitirmemesi sağlanarak yeniden turizme kazandırıldı.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, ülkenin her yerinde kültürel mirasa, müzelere ve ören yerlerine büyük önem vererek ilgi gösterdiklerine işaret ederek, bu eserlerin bulundukları yerlerin, kültür ve sanat merkezi haline gelmesi yönündeki çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

“Tarihi mirasımızın korunması adına çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz” diyen Ataoğlu, Modern müzecilik anlayışıyla dünya ile eş seviyede çalışmalar yapıldığını söyledi.

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından, gerektikçe ve bütçe olanakları elverdikçe tüm eski eser alanlarını koruyabilmek için bakım ve restorasyon çalışmalarına devam edileceğini ifade eden Ataoğlu, “Kültürel mirasımızın temel taşı eski eserlerimizin yok olmasını önlemek adına her bir vatandaşımıza, sivil toplum örgütlerimize, devlet kurumlarımıza ayrı ayrı görevler düşmektedir. Tarihimizi ve tarihi değerlerimizi yaşatmak ve korumak adına herşeyi yapmaktayız ve bu alanda çalışmaya devam edeceğiz. Memleketimiz çok kıymetli bir açık hava müzesidir.” diye konuştu.

Print
Posted: Sep 18, 2018,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

«February 2019»
MonTueWedThuFriSatSun
28
68462

Ataoğlu: “ TOPLANTILAR ÇÖZÜM ODAKLI DEVAM EDECEK”

KKTC TURİZM ENDÜSTRÜSÜNDE YEREL İSTİHDAM VE YERLİ TÜKETİM OLANAKLARININ ARTTIRILMASI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ...

Read more
2930
68637

Ataoğlu: “EMİTT KUZEY KIBRIS’IN TANITIMINDA ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP...”

 Turizm ve Çevre Bakanlığı dünyanın en büyük ve en prestijli Turizm fuarlarından olan EMITT’te ülkemizi temsil edecek.

Read more
311
68818

Ataoğlu: “İSTANBUL’DAN DÜNYAYA PENCERE AÇTIK”

Dünya’nın en büyük ve en prestijli turizm fuarlarından biri olan 23. Doğu Akdeniz uluslararası turizm ve seyahat Emitt fuarı bugün İstanbul'da açıldı.

Read more
23
45
69157

“AYDIN DENKTAŞ’IN VEFATI BÜYÜK BİR KAYIP”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın eşi, Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın annesi Aydın Denktaş’ın vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayımladı. 

Read more
678910
11121314151617
18192021222324
25262728123
45678910