Ataoğlu: “GÜZELYURT BÖLGESİNE GELEN TURİSTLERİN FARKLI ALTERNATİFLERLE ZAMAN GEÇİRMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Ataoğlu: “GÜZELYURT BÖLGESİNE GELEN TURİSTLERİN FARKLI ALTERNATİFLERLE ZAMAN GEÇİRMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Ataoğlu: “GÜZELYURT BÖLGESİNE GELEN TURİSTLERİN FARKLI ALTERNATİFLERLE ZAMAN GEÇİRMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”
“AMACIMIZ TURİZM YATIRIMLARININ YOĞUN OLDUĞU BÖLGELER DIŞINDAKİ BÖLGELERDE DE TURİZM FAALİYETLERİNİ PLANLI BİR ŞEKİLDE ÇEŞİTLENDİRMEK”
• Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘KKTC Batı Bölgesi Turizm Vizyonu’ günlerine dün Güzelyurt’ta devam edildi...
Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından düzenlenen ve dün Lefke’de başlayan ‘KKTC Batı Bölgesi Turizm Vizyonu’ günleri dün de Güzelyurt’ta devam etti
Etkinliğin ikinci gününde Güzelyurt bölgesinin turizm potansiyelleri, altyapıları ve konuyla ilgili eksiklikler ile yapılması gerekenler ele alındı.
Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Ömer Gültekin Konferans Salonu’nda yer alan etkinliğin açılış konuşmasını yapan KSTB Üniversitesi Rektör Yardımcısı YRD. DOÇ. DR. Linda Fraim, üniversitelerin Bakanlıkla işbirliği yaparak öğrencilerine turizm alanlarında imkanlar sunabileceklerine işaret ederek, adanın güzellikleri, tarihi ve turizminin önplana çıkarılması için çalışmalar yapılması gereğine vurgu yaptı.
Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar da Güzelyurt’un turizmden çok az pay aldığını belirterek, bölgede turizm adına yapılanmanın stratejik bir plan dahilinde olması gerektiğini söyledi.
Belediye olarak turistlerin Güzelyurt bölgesi ve kent merkezinde daha fazla süre geçirebilmeleri adına yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Özçınar, gelişim içerisinde olan Güzelyurt’un turizmden daha fazla pay almasını sağlamak için teşviklerin yatırım noktasında kullanılması gereğine işaret etti.
Turizm Ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı İsmet Esenyel de Turizm sektörü hizmetlerinde ve turist profilinde niteliğin yükseltilmesini sağlayarak, turist sayısının ve turizm gelirinin artırılması, yüksek gelir gruplarının ülkemize çekilmesi, yıl boyunca talep yaratılması ve talebin bölgelere ve ürünlere dengeli dağıtılması amacı ile çalıştıklarını söyledi.
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da yaptığı konuşmada Batı bölgesinde turizmin daha fazla gelişmesi adına yapılabilecek çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulunmanın önemine dikkati çekerek, bu çalışmalarda bölge insanının düşüncelerinin önemli ve yol gösterici olduğunu söyledi.
Ataoğlu, Güzelyurt ve bölgesinin gelişmesine yönelik olarak yapılabilecek çalışmalarda işbirliğine hazır olduklarını kaydederek, Bakanlık olarak amaçlarının turizm yatırımlarının yoğun olduğu bölgeler dışındaki bölgelerde de turizm faaliyetlerini planlı bir şekilde çeşitlendirmek olduğunu belirtti.
Güzelyurt bölgesindeki üniversitelerin ve artan öğrenci sayısının bölgedeki eğitim sektörünün gelişmesine katkı koyduğunu kaydeden Ataoğlu, üniversite öğrencilerinin turizmde yer bulması ve eksikleri gidermesi açısından Eylül ayında iki üniversitede öğrencilere yönelik rehberlik kursu açacaklarını açıkladı.
Ataoğlu, Bakanlık olarak Güzelyurt bölgesine gelen turistlerin farklı alternatiflerle zaman geçirmesi için çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, bu amaçla Arkeoloji ve Doğa Müzesi’nin tadilatının gerçekleştirildiğini ve tarihi tren istasyonunun restorasyonu için çalışmaların başladığını söyledi.
Güzelyurt’taki tarihi Tren istasyonunun boşaltıldığını ve projenin ihale süresi gelene kadar tellenerek koruma altına alınacağını açıklayan Ataoğlu, sözkonusu projenin tamamlanmasının Güzelyurt’a katkı sağlayacağına inanç belirtti. 
Açılış konuşmalarının ardından etkinlikte, bölgedeki dernek, kurum kuruluş ve ilgili diğer sektör temsilcileri sunumlar yaptı.


Print
Posted: Jul 31, 2017,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«July 2018»
MonTueWedThuFriSatSun
2526272829301
2
42583

ATAOĞLU: “SURVIVOR YARIŞMASI ÜLKE TURİZMİNE OLUMLU YÖNDE KATKI SAĞLIYOR"

Survivor 2018 final programına davetli olarak katılan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, ülke turizmine katkılarından ötürü Acun Ilıcalı’ya Lefkara işlemeli sandık hediye ederek, teşekkürlerini iletti.

Read more
3456
43293

Ataoğlu: "Sürdürülebilir bir turizm için planlı bir gelişim stratejisi oluşturmak önemli"

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu sürdürülebilir bir turizm sektörü yaratmak için hedeflere dayalı, planlı bir gelişim stratejisi oluşturmanın önemli olduğunu kaydetti.
Read more
78
91011
43372

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu,11 Temmuz Basın Günü dolayısı ile mesaj yayımladı.

ATAOĞLU: "MEDYA, GÜNÜMÜZDE DEMOKRATİKLEŞMEYE KOYDUĞU KATKI YANINDA, ÇOK SESLİLİĞİN KORUNMASI ADINA ÖNEMLİ BİR GÖREV İFA ETMEKTE".
Read more
12131415
16171819202122
23242526272829
303112345