Ataoğlu: “GÜZELYURT BÖLGESİNE GELEN TURİSTLERİN FARKLI ALTERNATİFLERLE ZAMAN GEÇİRMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Ataoğlu: “GÜZELYURT BÖLGESİNE GELEN TURİSTLERİN FARKLI ALTERNATİFLERLE ZAMAN GEÇİRMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Ataoğlu: “GÜZELYURT BÖLGESİNE GELEN TURİSTLERİN FARKLI ALTERNATİFLERLE ZAMAN GEÇİRMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”
“AMACIMIZ TURİZM YATIRIMLARININ YOĞUN OLDUĞU BÖLGELER DIŞINDAKİ BÖLGELERDE DE TURİZM FAALİYETLERİNİ PLANLI BİR ŞEKİLDE ÇEŞİTLENDİRMEK”
• Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘KKTC Batı Bölgesi Turizm Vizyonu’ günlerine dün Güzelyurt’ta devam edildi...
Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından düzenlenen ve dün Lefke’de başlayan ‘KKTC Batı Bölgesi Turizm Vizyonu’ günleri dün de Güzelyurt’ta devam etti
Etkinliğin ikinci gününde Güzelyurt bölgesinin turizm potansiyelleri, altyapıları ve konuyla ilgili eksiklikler ile yapılması gerekenler ele alındı.
Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Ömer Gültekin Konferans Salonu’nda yer alan etkinliğin açılış konuşmasını yapan KSTB Üniversitesi Rektör Yardımcısı YRD. DOÇ. DR. Linda Fraim, üniversitelerin Bakanlıkla işbirliği yaparak öğrencilerine turizm alanlarında imkanlar sunabileceklerine işaret ederek, adanın güzellikleri, tarihi ve turizminin önplana çıkarılması için çalışmalar yapılması gereğine vurgu yaptı.
Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar da Güzelyurt’un turizmden çok az pay aldığını belirterek, bölgede turizm adına yapılanmanın stratejik bir plan dahilinde olması gerektiğini söyledi.
Belediye olarak turistlerin Güzelyurt bölgesi ve kent merkezinde daha fazla süre geçirebilmeleri adına yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Özçınar, gelişim içerisinde olan Güzelyurt’un turizmden daha fazla pay almasını sağlamak için teşviklerin yatırım noktasında kullanılması gereğine işaret etti.
Turizm Ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı İsmet Esenyel de Turizm sektörü hizmetlerinde ve turist profilinde niteliğin yükseltilmesini sağlayarak, turist sayısının ve turizm gelirinin artırılması, yüksek gelir gruplarının ülkemize çekilmesi, yıl boyunca talep yaratılması ve talebin bölgelere ve ürünlere dengeli dağıtılması amacı ile çalıştıklarını söyledi.
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da yaptığı konuşmada Batı bölgesinde turizmin daha fazla gelişmesi adına yapılabilecek çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulunmanın önemine dikkati çekerek, bu çalışmalarda bölge insanının düşüncelerinin önemli ve yol gösterici olduğunu söyledi.
Ataoğlu, Güzelyurt ve bölgesinin gelişmesine yönelik olarak yapılabilecek çalışmalarda işbirliğine hazır olduklarını kaydederek, Bakanlık olarak amaçlarının turizm yatırımlarının yoğun olduğu bölgeler dışındaki bölgelerde de turizm faaliyetlerini planlı bir şekilde çeşitlendirmek olduğunu belirtti.
Güzelyurt bölgesindeki üniversitelerin ve artan öğrenci sayısının bölgedeki eğitim sektörünün gelişmesine katkı koyduğunu kaydeden Ataoğlu, üniversite öğrencilerinin turizmde yer bulması ve eksikleri gidermesi açısından Eylül ayında iki üniversitede öğrencilere yönelik rehberlik kursu açacaklarını açıkladı.
Ataoğlu, Bakanlık olarak Güzelyurt bölgesine gelen turistlerin farklı alternatiflerle zaman geçirmesi için çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, bu amaçla Arkeoloji ve Doğa Müzesi’nin tadilatının gerçekleştirildiğini ve tarihi tren istasyonunun restorasyonu için çalışmaların başladığını söyledi.
Güzelyurt’taki tarihi Tren istasyonunun boşaltıldığını ve projenin ihale süresi gelene kadar tellenerek koruma altına alınacağını açıklayan Ataoğlu, sözkonusu projenin tamamlanmasının Güzelyurt’a katkı sağlayacağına inanç belirtti. 
Açılış konuşmalarının ardından etkinlikte, bölgedeki dernek, kurum kuruluş ve ilgili diğer sektör temsilcileri sunumlar yaptı.


Print
Posted: Jul 31, 2017,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«October 2017»
MonTueWedThuFriSatSun
252627
5975

Turizm ve Çevre Bakanı Ataoğlu’nun 27 Eylül Dünya Turizm Günü mesajı

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, 27 Eylül Dünya Turizm Günü nedeni ile mesaj yayımladı.

Read more
28
5978

Turizm Ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, TÜGİAD Heyetini Kabul etti.

Ataoğlu: “KIBRIS AKDENİZİN AHANTARIDIR KURULACAK OLAN ORTAKLIKLAR VE DOĞRU STRATEJİLER, GÜNEY KIBRISIN ÜZERİMİZE KAPATMAYA ÇALIŞTIĞI TÜM KAPILARI TEKER TEKER AÇACAKTIR”

Read more
29301
5986

33. DÖNEM TURİST REHBERİ YETİŞTİRME KURSU’NUN DİPLOMALARI VE 2017-2018 TURİST REHBERİ KİMLİK KARTLARI TÖRENLE DAĞITILDI.

Kumarcılar Hanı’nda yer alan törene Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da katılarak konuşma yaptı.

Read more
2345678
910
6511

Ataoğlu: "ÇEVRE DENETİMLERİ ARTARAK DEVAM EDECEK..."

Turizm ve Çevre Bakanlığına bağlı Çevre Koruma Dairesi son dönemde yaptığı denetimlerde çevre kirliliği ile ilgili faaliyetler için kesilen cezaları açıkladı

Read more
1112131415
161718
8219

Turizm Ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Uluslararası Çevre ve Eğitim Konferansı açılışına katıldı

Ataoğlu: “ÇEVRE SORUNLARINA ORTAK ÇÖZÜMLER ÜRETMEYE YÖNELİK BU TÜR KONFERANSLAR ÇEVRE KONULARININ DAHA BİLİMSEL DÜZEYDE TARTIŞILABİLMESİ AÇISINDAN BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR”

Read more
19202122
23242526272829
303112345