Ataoğlu: “BİYOKAÇAKÇILIK, DOĞAYA ZARAR VERMENİN BİR BAŞKA YOLU...”

Ataoğlu: “BİYOKAÇAKÇILIK, DOĞAYA ZARAR VERMENİN BİR BAŞKA YOLU...”

Turizm ve Çevre Bakanlığı, Taşkent Doğa Parkı ve Yakın Doğu Üniversitesi Center Of Excellence Doğa Biyoizlem Koruma ve Araştırma Merkezi işbirliğinde iki gün sürecek 1’inci Biyolojik Çeşitlilik ve Biyo Kaçakçılık Çalıştayı gerçekleştiriliyor.


YDÜ Center Of Excellence Doğa Biyoizlem Koruma ve Araştırma Merkezi Başkanı Yardımcı Doçent Doktor Nazım Kaşot, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada biyolojik çeşitliliğin ülkeler için önemine vurgu yaptı.


Kaşot Kıbrıs’ta son yıllarda yapılan çalışmaların artması ile birlikte birçok türün varlığının tespit edildiğini belirtti.


Biyolojik çeşitliliğin eko turizmin önemli bir unsuru olduğunu belirten Kaşot, konuşmasında biyo kaçakcılığın neden olacağı tehlikelere de işaret etti.


Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ise Çalıştayın Biyolojik Çeşitliliği ve Biyolojik Kaçakcılığı konuşmak tartışmak ve fikir üretmek için düzenlendiğini söyledi.


Biyokaçakçılığın, doğaya zarar vermenin bir başka yolu olduğunu söyleyen Ataoğlu, Bakanlık olarak Nesli Tehlike Altında Olan Türlerin Ticareti Tüzüğü uyarınca biyokaçakçılık vakasına karışan yerli ve yabancı şahıslara idari para cezası uyguladıklarını fakat bu konuda belirli bir bilinci oluşturmanın ve türlerimizi korumanın başta tüm insanlarımızın görevi olduğunu söyledi.


Ülkenin biyolojik çeşitliliğinin, bilimsel araştırma, koleksiyon ve en nihayetinde ticari amaçlar adına birçok yabancı için çekici olduğunu söyleyen Bakan Ataoğlu, kendi kaynaklarımız üzerindeki haklarımız başka ülkelere, kişilere ve firmalara geçmemesi ve gelecek kuşakları ülkemizin biyolojik zenginliğinden mahrum bırakmamak için böylesi çalıştayların hem farkındalık yaratmak hem de bu konudaki eksiklerin giderilmesi adına Çevre Koruma Dairesi personeline de faydalı olacağına inanç belirtti.


Çalıştayın Biyokaçakçılık ile mücadelede yasal ve kurumsal düzenlemelerdeki eksikliklerin ve bunlara yönelik önerilerin ortaya konulmasında, ayrıca biyokaçakçılık konusunda halkın farkındalığının artırılarak, biyokaçakçılık ile mücadele için ilgili kurumlar arasında eşgüdümün ve işbirliğinin güçlendirilmesi adına neler yapılabileceğinin ortaya konması konusunda belirleyici olacağını söyleyen Ataoğlu, böylesi önemli bir konun gündeme gelmesini sağlayan Yakın Doğu Üniversitesinin değerli akademisyenlerine, Taşkent Doğa Parkı personeline, çalıştaya yurt dışından gelerek katkı koyacak olan bilim insanlarına da teşekkür etti.

Print
Posted: May 21, 2018,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

«March 2019»
MonTueWedThuFriSatSun
25262728123
4
74538

KUZEY KIBRIS BERLİN’E GİRNE KALESİ İLE GİDİYOR...

Ataoğlu: “HEDEF YENİ ALMAN TURİST PROFİLİ”

Read more
567

KUZEY KIBRIS, BERLİN’DE YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

ATAOĞLU: “HEDEFİMİZ ALMAN TURİSTİ ARTIRMAK

Read more
8
74943

Ataoğlu: HERKESİ KUZEY KIBRIS’A DAVET EDİYORUZ”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, ITB Berlin 2019 Turizm Fuarı kapsamında Türkiye standında düzenlenen resepsiyona katılarak bir konuşma yaptı

Read more
910
11121314
75520

KUZEY KIBRIS, MITT MOSKOVA TURİZM FUARI'NDA YERİNİ ALDI.

Kuzey Kıbrıs’ın bir turizm markası olarak yurt dışında tanıtılması faaliyetleri çerçevesinde Turizm ve Çevre Bakanlığı, ITB Berlin Turizm Fuarı’nın ardından Rusya’nın başkenti Moskova’da 12-14 Mart 2019 tarihleri arasında düzenlenmekte olan MITT Moskova Turizm fuarına katıldı.
 

Read more
151617
18
75842

TÜRSAB, KITOB VE KITSAB ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROKOLÜ İMZALANDI.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) ve Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) arasında imzalanan iş birliği protokolünün törenine katıldı.

Read more
19
76017

ATAOĞLU, DÜNYA TURİZM YAZARLARI VE GAZETECİLERİ DERNEĞİ ÜYELERİNİ KABUL ETTİ

Turizm ve Çevre Baknı Fikri Ataoğlu, Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (FIJET) Baskanı Tijani Haddad, Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (ATURJET) Başkanı Delal Atamdede ile Prof. Dr. Olgun Çiçek eşliğinde 15 kişilik bir heyeti kabul etti.

Read more
202122
76293

21 MART DÜNYA DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜNÜNDE GENÇLER HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü nedeni ile etkinlik düzenledi.

Read more
2324
25262728293031
1234567