Ataoğlu: “BİYOKAÇAKÇILIK, DOĞAYA ZARAR VERMENİN BİR BAŞKA YOLU...”

Ataoğlu: “BİYOKAÇAKÇILIK, DOĞAYA ZARAR VERMENİN BİR BAŞKA YOLU...”

Turizm ve Çevre Bakanlığı, Taşkent Doğa Parkı ve Yakın Doğu Üniversitesi Center Of Excellence Doğa Biyoizlem Koruma ve Araştırma Merkezi işbirliğinde iki gün sürecek 1’inci Biyolojik Çeşitlilik ve Biyo Kaçakçılık Çalıştayı gerçekleştiriliyor.


YDÜ Center Of Excellence Doğa Biyoizlem Koruma ve Araştırma Merkezi Başkanı Yardımcı Doçent Doktor Nazım Kaşot, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada biyolojik çeşitliliğin ülkeler için önemine vurgu yaptı.


Kaşot Kıbrıs’ta son yıllarda yapılan çalışmaların artması ile birlikte birçok türün varlığının tespit edildiğini belirtti.


Biyolojik çeşitliliğin eko turizmin önemli bir unsuru olduğunu belirten Kaşot, konuşmasında biyo kaçakcılığın neden olacağı tehlikelere de işaret etti.


Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ise Çalıştayın Biyolojik Çeşitliliği ve Biyolojik Kaçakcılığı konuşmak tartışmak ve fikir üretmek için düzenlendiğini söyledi.


Biyokaçakçılığın, doğaya zarar vermenin bir başka yolu olduğunu söyleyen Ataoğlu, Bakanlık olarak Nesli Tehlike Altında Olan Türlerin Ticareti Tüzüğü uyarınca biyokaçakçılık vakasına karışan yerli ve yabancı şahıslara idari para cezası uyguladıklarını fakat bu konuda belirli bir bilinci oluşturmanın ve türlerimizi korumanın başta tüm insanlarımızın görevi olduğunu söyledi.


Ülkenin biyolojik çeşitliliğinin, bilimsel araştırma, koleksiyon ve en nihayetinde ticari amaçlar adına birçok yabancı için çekici olduğunu söyleyen Bakan Ataoğlu, kendi kaynaklarımız üzerindeki haklarımız başka ülkelere, kişilere ve firmalara geçmemesi ve gelecek kuşakları ülkemizin biyolojik zenginliğinden mahrum bırakmamak için böylesi çalıştayların hem farkındalık yaratmak hem de bu konudaki eksiklerin giderilmesi adına Çevre Koruma Dairesi personeline de faydalı olacağına inanç belirtti.


Çalıştayın Biyokaçakçılık ile mücadelede yasal ve kurumsal düzenlemelerdeki eksikliklerin ve bunlara yönelik önerilerin ortaya konulmasında, ayrıca biyokaçakçılık konusunda halkın farkındalığının artırılarak, biyokaçakçılık ile mücadele için ilgili kurumlar arasında eşgüdümün ve işbirliğinin güçlendirilmesi adına neler yapılabileceğinin ortaya konması konusunda belirleyici olacağını söyleyen Ataoğlu, böylesi önemli bir konun gündeme gelmesini sağlayan Yakın Doğu Üniversitesinin değerli akademisyenlerine, Taşkent Doğa Parkı personeline, çalıştaya yurt dışından gelerek katkı koyacak olan bilim insanlarına da teşekkür etti.

Print
Posted: May 21, 2018,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«October 2018»
MonTueWedThuFriSatSun
24252627282930
12
49855

ÇEVRE KORUMA DAİRESİ, 24-30 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA YAPILAN 1 HAFTALIK DENETİM RAPORUNU AÇIKLADI.

 Daire bir haftalık süre zarfında 200 yeri denetledi. Denetlenen yerlerin yanı sıra ilçelerde egzoz emisyon testleri de yaptırılıyor. 

Read more
34567
8910
50531

ATAOĞLU, ANKARA'YA GİDİYOR

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere bu akşam Ankara’ya gidiyor.

Read more
11121314
15161718192021
22232425262728
2930311234