ÇEVRE DAİRESİ POŞET KULLANIMI HAKKINDA VATANDAŞLARI BİLGİLENDİRİCİ BROŞÜR DAĞITIYOR

ÇEVRE DAİRESİ POŞET KULLANIMI HAKKINDA VATANDAŞLARI BİLGİLENDİRİCİ BROŞÜR DAĞITIYOR

MARKETLERDE VE SATIŞ NOKTALARINDA KULLANILAN NAYLON POŞETLER 1 ARALIK’TAN İTİBAREN ÜCRETLİ OLACAK

UYGULAMAYLA İLGİLİ DENETİMİ ÇEVRE KORUMA DAİRESİ PERSONELİ YAPACAK

PLASTİK ALIŞVERİŞ TORBALARININ ÜCRETSİZ TEMİN EDİLMESİ CEZASI AYLIK ASGARİ ÜCRET KADAR
TÜZÜĞÜ İHLAL EDEN SATIŞ NOKTALARI ALO 123 ÇEVRE İHBAR HATTI’NA BİLDİRİLEBİLECEK

Marketlerde ve satış noktalarında kullanılan naylon poşetler, 1 Aralık’tan itibaren ücretli olacak. Naylonlarla ilgili fiyat, Bakanlar Kurulu’nda belirlenecek.

Uygulamayla ilgili denetimi Çevre Koruma Dairesi personeli yapacak.

Plastik alışveriş torbalarının ücretsiz temin edilmesinin cezası aylık asgari ücret kadar olacak. Çevre Yasası altında yapılan Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Yönetimi Tüzüğü’nü ihlal eden satış noktaları, ALO 123 Çevre İhbar Hattı’na bildirilebilecek.

Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi, vatandaşları bilgilendirmek için tüm ilçelerde broşür dağıtıyor. Halk, televizyonlarda yayımlanan kamu spotuyla da bilgilendiriliyor.

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, bu sabah Çevre Koruma Dairesi personeli ile Lefkoşa’da Başbakanlık ışıkları olarak bilinen noktada vatandaşlara broşür dağıttı.

“EN BÜYÜK KİRLİLİK NAYLON POŞETLERDEN KAYNAKLANIYOR”

Aktolgalı, burada basına açıklama da yaparak, “Gelişmiş ülkelerdeki gibi ilk yıllardaki hedef, naylon tüketiminde yüzde 40 azalma... Yıllar içinde yüzde 85 azalma hedefliyoruz” dedi.

“Çevredeki en büyük kirlilik naylon poşetlerden kaynaklanıyor” tespitlerini aktaran Aktolgalı, gelişmiş ülkelerdeki uygulamaları inceleyerek, naylon poşetlerde ücret uygulamasını hayata geçirmeye karar verdiklerini söyledi.

FİYAT BAKANLAR KURULU’NDA BELİRLENECEK… MALİYE’DE TOPLANACAK PARA ÇEVRE İÇİN KULLANILACAK

Aktolgalı, poşet fiyatlarının Bakanlar Kurulu’nda belirleneceğini de kaydetti. 

Marketlerin bu konuda hazırlık yaptığını da söyleyen Aktolgalı, naylonlardan alınan ücretlerin Maliye Bakanlığı’nda toplanacağını, burada biriken paranın yine çevre için kullanılacağını ifade etti.

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, önümüzdeki günlerde bu konudaki farkındalığı artırmak için vatandaşlara ücretsiz bez çanta da dağıtacaklarını belirtti.

Ülkeyi daha güzel, temiz, yaşanabilir hale getirmek için çalıştıklarını belirten Aktolgalı, bu uygulamaya destek veren, ortak çalışma yapılan kesimlere, marketlere, naylon üreticilerine teşekkür etti.

KAMU SPOTU VE BROŞÜR…

Naylon poşetlerle ilgili 1 Aralık’ta yürürlüğe girecek uygulama konusunda televizyon kanallarında kamu spotu da yayınlanıyor.

Çevre Koruma Dairesi’nin vatandaşlara dağıttığı broşürde şu ifadele yer alıyor: 
“18/2012 sayılı Çevre Yasası altında yapılan Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Yönetimi Tüzüğüne göre, 15-50 mikron kalınlıkta olan plastik torbalar 1 Aralık 2108 tarihinden itibaren satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücretsiz temin edilemez, ücretsiz teminine imkan verecek herhangi bir promosyon veya kampanyaya dahil edilemez. Tüm halkımızı ve satış noktalarını bu konuda gerekli hassasiyeti sağlamaya davet ediyoruz.

Bu uygulamaya geçmeyen satış noktaları Çevre Koruma Dairesi personeli tarafından denetlenecek. Plastik alışveriş torbalarının ücretsiz temin edilmesinin cezası aylık asgari ücret kadar olup aksi davranışta bulunanlar ALO 123 Çevre İhbar Hattı’na ihbar edilebilecek.”

Print
Posted: Nov 23, 2018,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

«March 2019»
MonTueWedThuFriSatSun
25262728123
4
74538

KUZEY KIBRIS BERLİN’E GİRNE KALESİ İLE GİDİYOR...

Ataoğlu: “HEDEF YENİ ALMAN TURİST PROFİLİ”

Read more
567

KUZEY KIBRIS, BERLİN’DE YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

ATAOĞLU: “HEDEFİMİZ ALMAN TURİSTİ ARTIRMAK

Read more
8
74943

Ataoğlu: HERKESİ KUZEY KIBRIS’A DAVET EDİYORUZ”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, ITB Berlin 2019 Turizm Fuarı kapsamında Türkiye standında düzenlenen resepsiyona katılarak bir konuşma yaptı

Read more
910
11121314
75520

KUZEY KIBRIS, MITT MOSKOVA TURİZM FUARI'NDA YERİNİ ALDI.

Kuzey Kıbrıs’ın bir turizm markası olarak yurt dışında tanıtılması faaliyetleri çerçevesinde Turizm ve Çevre Bakanlığı, ITB Berlin Turizm Fuarı’nın ardından Rusya’nın başkenti Moskova’da 12-14 Mart 2019 tarihleri arasında düzenlenmekte olan MITT Moskova Turizm fuarına katıldı.
 

Read more
151617
18
75842

TÜRSAB, KITOB VE KITSAB ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROKOLÜ İMZALANDI.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) ve Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) arasında imzalanan iş birliği protokolünün törenine katıldı.

Read more
19
76017

ATAOĞLU, DÜNYA TURİZM YAZARLARI VE GAZETECİLERİ DERNEĞİ ÜYELERİNİ KABUL ETTİ

Turizm ve Çevre Baknı Fikri Ataoğlu, Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (FIJET) Baskanı Tijani Haddad, Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (ATURJET) Başkanı Delal Atamdede ile Prof. Dr. Olgun Çiçek eşliğinde 15 kişilik bir heyeti kabul etti.

Read more
202122
76293

21 MART DÜNYA DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜNÜNDE GENÇLER HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü nedeni ile etkinlik düzenledi.

Read more
2324
25262728293031
1234567