Ataoğlu: “KIBRIS LALESİNİN KORUNMASI ADINA ÖZEL BİR ÇABA İÇERİSİNDEYİZ”

Ataoğlu: “KIBRIS LALESİNİN KORUNMASI ADINA ÖZEL BİR ÇABA İÇERİSİNDEYİZ”

Ataoğlu: “KIBRIS LALESİNİN KORUNMASI ADINA ÖZEL BİR ÇABA İÇERİSİNDEYİZ”

Turizm Ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Geleneksel Tepebaşı Lale Festivali’nin açılış etkinliğine katıldı.

• Lapta Belediyesi ve Tepebaşı Kültür Sanat ve Doğayı Koruma Derneği işbirliğinde, bu yıl 14’üncüsü gerçekleştirilen geleneksel Tepebaşı Lale Festivali başladı.

Adanın endemikleri arasında yer alan Tulipa Cypria’nın tanıtılması ve korunması amacıyla düzenlenen festival, yastık koşusu ve kortejle start aldı.

Tepebaşı Köy Meydanı’nda yer alan festivalin açılışına, Başbakan Tufan Erhurman, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı @Cemal Özyiğit, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahalii 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, bazı milletvekilleri ve diğer yetkililer katıldı.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, yaptığı konuşmada, ülke genelinde düzenlenmekte olan festivallerin önemine vurgu yaparak, bu tür organizasyonların gelenek göreneklerin yaşatılması, doğa ve çevreye karşı bilinç sağlaması ve turizme katkı yapması bakımından gerekli ve önemli olduğunu vurguladı.
Tepebaşı Lale Festivali’nin ülkede yok olmakla karşı karşıya olan endemik bitki türü arasında bulunan Medoş/Yorgoz Lalesi’ne sahip çıkılmasını sağlayacağını ifade eden Bakan Ataoğlu, insanların ülkenin sahip olduğu doğal çevreyi korumaları gerektiğini kaydetti.
Adaya özgü bir endemik olan Kıbrıs Lalesinin korunması için özel bir çaba içinde olduklarını vurgulayan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kıbrıs Lalesi hakkında hazırlanan bilgilendirici kitapçığın dağıtılacağını belirterek, Tulipa Cyprianın korunması için cezai müeyyidelerin uygulanacağını söyledi.
Festilavilin açılışında konuşma yapan TEP-DER Başkanı Kemal İyikalp, hedeflerini anlattı. 
3 yıldan beri , Kıbrıs lalesinin üretilerek yeniden doğaya bırakılması için çalışma yaptıklarını belirten İyikalp, bu kapsamda, Vakıflar İdaresinden kiraladıkları 11 dönümlük arazide, Kıbrıs’ın endemiklerini yetiştirerek, ziyarete açmayı hedeflediklerini kaydetti.. 
Tepebaşı Muhtarı Necati Kararlı da, farkındalık yaratmanın önemine değindi.
Kararlı, “Festival Kıbrıs Lalesi konusunda farkındalık yaratılmasına, vatandaşların kaynaşmasına, kültürün tanıtılmasına ve bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlıyor “ dedi. 
Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy ise, bölgeye özgü değerlerin korunarak ön plana çıkarılmasının önemine işaret etti. 
Festivalde konuşma yapan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit de Kıbrıs Türk toplumunun, değerlerini, geleceğe taşımasının önemini vurguladı.

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da festivalin, birçok olumlu sonuç verdiğine işaret etti. 
Talat, festivalle farkındalık yaratıldığını, bölgenin tanıtıldığını ve turistlerin tercih ettiği bir çekim merkezi haline gelemeye başladığını ifade etti. 
Başbakan Tufan Erhürman da konuşmasında, Tepebaşı’nın ve bölgedeki köylerin alternatif turizm için çok önemli olduğuna da işaret ederek alternatif ve bölgesel kalkınma modeliyle, fark yaratılabileceğini söyledi. 
Başbakan Kuzey Kıbrısın cazibesinden ne anlaşılması gerektiğini bir kez daha paylaştı. 
Konuşmaların ardından yastık koşusunda dereceye girenlere ödülleri verildi, çeşitli gösteriler gerçekleştirildi..

Print
Posted: Mar 19, 2018,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

«March 2019»
MonTueWedThuFriSatSun
25262728123
4
74538

KUZEY KIBRIS BERLİN’E GİRNE KALESİ İLE GİDİYOR...

Ataoğlu: “HEDEF YENİ ALMAN TURİST PROFİLİ”

Read more
567

KUZEY KIBRIS, BERLİN’DE YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

ATAOĞLU: “HEDEFİMİZ ALMAN TURİSTİ ARTIRMAK

Read more
8
74943

Ataoğlu: HERKESİ KUZEY KIBRIS’A DAVET EDİYORUZ”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, ITB Berlin 2019 Turizm Fuarı kapsamında Türkiye standında düzenlenen resepsiyona katılarak bir konuşma yaptı

Read more
910
11121314
75520

KUZEY KIBRIS, MITT MOSKOVA TURİZM FUARI'NDA YERİNİ ALDI.

Kuzey Kıbrıs’ın bir turizm markası olarak yurt dışında tanıtılması faaliyetleri çerçevesinde Turizm ve Çevre Bakanlığı, ITB Berlin Turizm Fuarı’nın ardından Rusya’nın başkenti Moskova’da 12-14 Mart 2019 tarihleri arasında düzenlenmekte olan MITT Moskova Turizm fuarına katıldı.
 

Read more
151617
18
75842

TÜRSAB, KITOB VE KITSAB ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROKOLÜ İMZALANDI.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) ve Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) arasında imzalanan iş birliği protokolünün törenine katıldı.

Read more
19
76017

ATAOĞLU, DÜNYA TURİZM YAZARLARI VE GAZETECİLERİ DERNEĞİ ÜYELERİNİ KABUL ETTİ

Turizm ve Çevre Baknı Fikri Ataoğlu, Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (FIJET) Baskanı Tijani Haddad, Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (ATURJET) Başkanı Delal Atamdede ile Prof. Dr. Olgun Çiçek eşliğinde 15 kişilik bir heyeti kabul etti.

Read more
202122
76293

21 MART DÜNYA DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜNÜNDE GENÇLER HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü nedeni ile etkinlik düzenledi.

Read more
2324
25262728293031
1234567