BUGÜN İTİBARI İLE BÖLGEMİZDE PETROL KAYNAKLI HERHANGİ BİR KİRLİLİK TESPİT EDİLMEDİ.

BUGÜN İTİBARI İLE BÖLGEMİZDE PETROL KAYNAKLI HERHANGİ BİR KİRLİLİK TESPİT EDİLMEDİ.

Suriye kaynaklı petrol sızıntısının yarattığı deniz kirliliği ve özellikle Karpaz kıyılarına olan etkisinin giderilmesi amacıyla; 
Turizm ve Çevre Bakanlığı Çevre Koruma Dairesi uzman personeli, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı  teknik ekipleri ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Kıyı Emniyeti personelleri tarafından yapılan çalışmaların değerlendirilmesi amacıyla KKTC’ye gelen Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı teknik ekibi ile Turizm ve Çevre Bakanlığı Çevre Koruma Dairesi personellerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda, elde edilen son durum hakkında Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’na bilgi aktarıldı.

Toplantıda; bölgede şimdiye kadar yapılan müdahale ve temizleme çalışmalarının sonuç verdiği ifade edilerek, Karpaz Yarımadası çevresinin incelendiği, İnsansız Hava Araçları (İHA) ve uydu görüntüleri başta olmak üzere, gelen tüm ihbarların değerlendirildiği, 2 Eylül 2021 tarihi itibarı ile KKTC karasuları ve kıta sahanlığında hiçbir kirliliğe rastlanılmadığı ifade edildi.

Dün sabah saat 09.00’dan akşam 18.30’a kadar, 4 gemi ile Karpaz Yarımadası çevresinde, İHA, uydu görüntüleri ile gelen tüm ihbar noktalarında tarama ve inceleme gerçekleştirildiği, yapılan tarama ve inceleme sonucunda, Suriye kaynaklı petrol sızıntısı kaynaklı herhangi bir kirliliğe rastlanmadığı bilgisi verildi. 

Ataoğlu: “Tüm deniz unsurları ile teyakkuzdayız”
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bilgilendirme toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Çevre Koruma Dairesi Personelleri’nin, Karpaz kıyılarında inceleme ve denetlemelerinin devam edeceğini, bir nevi çevre koruma seferberliği başlatıldığının altını çizdi.
 
Bakan Ataoğlu, herhangi bir kirlilik tespit edilmesi halinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin teknik ve ekipman yardımları ile KKTC deniz unsurlarının her türlü müdahaleye hazır şekilde teyakkuzda olacağını belirterek, herhangi bir tehdite karşın 2 adet deniz kirliliğine müdahale gemisinin daha Türkiye Cumhuriyeti tarafından bölgeye gönderildiğini belirtti. 

Denetlemelerine aralıksız devam edeceğini belirten Bakan Ataoğlu konuşmasında ayrıca, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tüm kurumları ile her zaman olduğu gibi bugün de KKTC’nin yanında olduğunu görmenin, büyük bir güç ve motivasyon kaynağı olduğunu belirterek, gerek Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nden gelerek bölgede özverili çalışmalar sürdüren teknik heyetlere gerekse de KKTC makamlarının değerli personellerine, ortaya koydukları olağan üstü efordan dolayı teşekkür etti.

Print
Posted: Sep 2, 2021,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

«September 2021»
MonTueWedThuFriSatSun
30
ATAOĞLU: TÜM TEDBİRLERİ ALMIŞ DURUMDAYIZ"

ATAOĞLU: TÜM TEDBİRLERİ ALMIŞ DURUMDAYIZ"

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Suriye’den sızan yakıtla ilgili açıklamada bulundu. 

Read more
3112345
678910
BEDİS PLAJI VE VENÜS PLAJI TEMİZLENDİ.

BEDİS PLAJI VE VENÜS PLAJI TEMİZLENDİ.

Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi, çevre temizlik etkinliklerini aralıksız sürdürüyor. Çevre bilincini artırmaya yönelik düzenlenen temizlik etkinlikleri her perşembe devam ediyor.
 

Read more
1112
131415
ATAOĞLU: “ÜLKE TURİZMİNİ 12 AYA YAYIYORUZ”

ATAOĞLU: “ÜLKE TURİZMİNİ 12 AYA YAYIYORUZ”

Pandemi sürecine rağmen turizm KKTC’nin lokomotif sektörü olmayı sürdürüyor.
 

Read more
16
BAKAN ATAOĞLU: “ESNAF İÇİN BİR UYANIŞ OLACAK!”

BAKAN ATAOĞLU: “ESNAF İÇİN BİR UYANIŞ OLACAK!”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Gazimağusa ve Girne esnafını ziyaret ederek, Eylül ayında başlayacak kış turizmi programı ile ilgili esnafa bilgi verdi...

Read more
171819
20212223242526
27282930123
45678910