ATAOĞLU: “KAPALI MARAŞ TURİZME KATKI SAĞLAYACAK”

ATAOĞLU: “KAPALI MARAŞ TURİZME KATKI SAĞLAYACAK”

Ataoğlu, Arter ile kapalı Maraş’taki çalışmaları inceledi

ATAOĞLU: “KAPALI MARAŞ TURİZME KATKI SAĞLAYACAK”

“MAĞUSA’YA YENİ YAT LİMANI”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu bu sabah Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’i ziyaret ederek Belediye ile Bakanlığın işbirliğinde yürütülen çalışmalar hakkında bir görüştü. 

Ataoğlu, görüşmenin ardından Arter ile birlikte Kapalı Maraş’ı yerinde inceleyerek, Kapalı Maraş’ın turizme yapacağı katkılar ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Kapalı Maraşta’ki Bilal Ağa Mescidi’nin restorasyonunu da yerinde inceleyen Ataoğlu ile Arter, ardından Kapalı Maraş sahilini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter konuşmasında, zaman ayırarak Belediyeyi ziyaret eden Bakan Fikri Ataoğlu ile Belediye ile Bakanlık arasındaki çalışmaları gözden geçireceklerini, özellikle pandemi sürecinde turizmdeki hareketliliğin daralmasından sonra normalleşmeye giden yolda  tekrardan çalışmaları gözden geçirme fırsatı bulduklarını söyledi. 

Gazimağusa’nın hem bir turizm hem de eski eserler yönünden önemli bir kent olmasından dolayı Bakan Fikri Ataoğlu’nun da görüşlerini alacaklarını, projeleri arasında Çevre Koruma Dairesi ile birlikte yürüttükleri Glapsides Sulak Alanı ve Çanakkale Göleti’nin çevre düzenleme projeleri, suriçinin canlandırılması çalışmaları olduğunu söyledi.

  Başkan İsmail Arter, bu gibi çalışmalar devam ederken, Othello Kalesi’nin pandemi döneminde açık alan olarak düzenlenip kullanıma sunulması, kapalı Maraş’ın açılımıyla ilgili turizm akışının hareketlendiği günlerde günde 500 ile 1000 arsındaki kişinin ziyaret ettiği kapalı Maraş güzergahında Bakanlık ile nasıl bir ortak çalışma yapabileceklerini de konuşacaklarını belirtti. 
Başkan İsmail Arter, güneyden gelen insanların Maraş bölgesini ziyaretlerinde bilgilendirme yapılması ve turistlere yönelik yapabilecek uygulamalarla ilgili Bakan Fikri Ataoğlu’nun hem görüşlerini hem desteğini istediğini de aktararak, Bakan Ataoğlu’nun ziyaretinin önemli olduğunu ifade ederek, teşekkür etti.

ATAOĞLU: “KAPALI MARAŞ TURİZME KATKI SAĞLAYACAK”
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, geçmişte başlattıkları çalışmaların işbirliği içinde devam etmesiyle ilgili bir görüşme yapacaklarını, esnafın yüzünün gülmesi, müze ve ören yelerleri ve ayrıca çevreyle ilgili olan bölgelerin istedikleri noktaya taşınması ve ziyaretçi sayısının artırılması için başlattıkları çalışmalar olduğunu ifade ederek, ciddi ziyaretçi sayısına ulaşan turizmde değer bulacak olan kapalı Maraş konusunda da birlik beraberlik içinde yapacakları ciddi çalışmalarla bölgenin arzu edilen noktaya taşınacağını söyledi.

Maraş’ın açıldığı günden buyana çok büyük bir değişim yaşadığını anlatan Ataoğlu, bu değişimde Anavatan Türkiye’nin büyük katkılarının yanı sıra Gazimağusa Belediyesi’nin büyük bir özveri ve emeği olduğunu ifade etti.

Kapalı Maraş’ın özellikle bu yaz turizme çok fazla katkı sağlayacağını dile getiren Ataoğlu, ortak kullanım alanlarının temizlik ve onarımı yapıldıktan sonra halkımızın Maraş’ta daha keyifli saatler geçirebileceğini belirtti.

Kapıların açılması ile Güney Kıbrıs’tan gelişlerin arttığını vurgulayan Ataoğlu, bu artışın kapalı Maraş bölgesinde de görüldüğünü ifade ederek, sahillerin de kullanıma açılması ile haretliliğin daha da artmaya başladığını söyledi.

Kapalı Maraş sahilinde bulunan Kum Zambakları’nın tahta kafesler ile korunmaya alındığını da söleyen Ataoğlu, Belediyenin bu konuda göstermiş olduğu hasssiyetten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Dark Turizm (Hüzün Turizmi) adı altında tüm dünyada bu tür yerlerin pazarlandığını ve ülke turizminin bundan fayda sağladığını belirten Ataoğlu kapalı Maraş’ın da Dark Turizm modelinde olduğunu kaydetti.

Gazimağusa Belediyesi’nin Mağusa ve Maraş bölgesi için yaptığı çalışmalardan memnuniyet duyduğunu söyleyen Ataoğlu, birlik beraberlik içinde çalışmalarının devam edeceğini, turizmin ekonomiye ve esnafa katkısının daha da artması için çalışmaya devam edeceklerini ifade etti. 

MAĞUSA’YA YENİ YAT LİMANI
Bakan Ataoğlu, Bakanlık olarak Gazimağusa’da bir yat limanı projelerinin olduğu, ciddi çalışmalarının olduğu konuyla ilgili ihaleye çıkarak kısa süre sonra Gazimağusa’da yeni bir yat limanının hayat bulacağını kaydederek, bunun Maraş açılımı ile birleşecek bir noktada olmasının da önemli olduğunu belirtti. 

Önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’na kısa bir sunum yapıp yetki alacakları ve ihaleye çıkacaklarının bilgisini veren Ataoğlu,” sizinle birlikte buradan bunun müjdesini vermek istiyorum. Yat limanının projesi geçen dönemde birlikte yapmış olduğumuz bir çalışmaydı. O bugüne nasip oldu, onun da hayırlara vesile olması temennimiz.” dedi.

  Bakanlık olarak Belediye ile ciddi çalışmalar içinde olduklarını ve bu çalışmaları sürdüreceklerini, eksik olan noktaların tamamlanması için de çalışmalarının olacağını ifade eden Bakan Ataoğlu, gailesinin her zaman ülke olduğunu söyledi.a

Print
Posted: Jun 25, 2021,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

«September 2021»
MonTueWedThuFriSatSun
30
ATAOĞLU: TÜM TEDBİRLERİ ALMIŞ DURUMDAYIZ"

ATAOĞLU: TÜM TEDBİRLERİ ALMIŞ DURUMDAYIZ"

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Suriye’den sızan yakıtla ilgili açıklamada bulundu. 

Read more
3112345
678910
BEDİS PLAJI VE VENÜS PLAJI TEMİZLENDİ.

BEDİS PLAJI VE VENÜS PLAJI TEMİZLENDİ.

Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi, çevre temizlik etkinliklerini aralıksız sürdürüyor. Çevre bilincini artırmaya yönelik düzenlenen temizlik etkinlikleri her perşembe devam ediyor.
 

Read more
1112
131415
ATAOĞLU: “ÜLKE TURİZMİNİ 12 AYA YAYIYORUZ”

ATAOĞLU: “ÜLKE TURİZMİNİ 12 AYA YAYIYORUZ”

Pandemi sürecine rağmen turizm KKTC’nin lokomotif sektörü olmayı sürdürüyor.
 

Read more
16
BAKAN ATAOĞLU: “ESNAF İÇİN BİR UYANIŞ OLACAK!”

BAKAN ATAOĞLU: “ESNAF İÇİN BİR UYANIŞ OLACAK!”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Gazimağusa ve Girne esnafını ziyaret ederek, Eylül ayında başlayacak kış turizmi programı ile ilgili esnafa bilgi verdi...

Read more
171819
20212223242526
27282930123
45678910