FİKRİ ATAOĞLU: "TURİZMİN AÇILMASI İÇİN NÜFUSUN BELLİ BİR ORANININ AŞILANMASI ŞART”

FİKRİ ATAOĞLU: "TURİZMİN AÇILMASI İÇİN NÜFUSUN BELLİ BİR ORANININ AŞILANMASI ŞART”

Pandemi dolayısıyla ülkede faaliyet gösteren esnafın kepenk kapattığına dikkati çeken Bakan Ataoğlu, hükümet olarak toplum sağlığını en ön planda tutarak hareket ettiklerini ancak özellike turizm sektörünün de artık açılması gerektiğinin farkında olduklarını söyledi. Önceliğin sağlık olduğunun, öte yandan ülke ekonomisi adına da gerekli adımların atılması gerektiğini belirtti. 

Bakan Ataoğlu, şu an için aktif görev yapan 14 bin 500 turizm çalışanının olduğunu ancak açılma ile birlikte bu sayının 22 bin 500 rakamına ulaşacağını öngördüklerini, ülke turizminin açılabilmesi ve yurt dışından turist kabul etmeye başlanması için sektörde görev yapacak olan 22 bin 500 kişinin aşılanması gerektiğine vurgu yaptı. Bakan Ataoğlu bu talebin Sağlık Bakanlığı’na bildirildiğini de belirtti.

Bakan Ataoğlu, sadece turizm sektöründe hizmet verecek olan turizm çalışanlarının aşılanmasının yeterli olmayacağını, ülke nüfusunun da belirli bir oranda aşılanması gerektiğini sözlerine ekledi. 

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, 1 Nisan açılımına yönelik olarak da Sağlık Bakanlığı’na bağlı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi ile gerçekleştirilen toplantıda ortaya konan, nüfusun belirli oranda aşılanması, yurt dışından gelecek olan turistlerin ikinci doz aşılarını yaptırıp belirli bir süre geçtikten sonra, antikor test sonucuna göre ülkeye kabul edileceği kriterlerine göre olabileceğini belirtti. 

Bakan Ataoğlu, bir diğer önemli hususun da açılma sonrasında ve belirlenen kriterler çerçevesinde ülkeye turist kabul edilmeye başlandıktan sonra yeniden bir kapanmanın mümkün olmayacağı, bu nedenle ülkedeki pandeminin kontrol altına alınması şartının, turizmin açılması için önemli bir kriter olduğunun altını çizdi. 

Öncelik iç turizmin cazip hale getirilmesi....

Ülkedeki aşılanma oranı istenen noktaya gelene kadar turistlerin, otelden çıkmadan, kapalı grup halinde, Cuma-Pazar nasıl getirilebileceği konusunda da Üst Komite’ye danıştıklarını kaydeden Ataoğlu, bir soru üzerine iç turizmin hareketlenmesiyle ilgili çalışmaların da sürdüğünü, iç turizmin cazip hale getirilmesi adına istişarelerin devam ettiğini, vatandaşa daha ucuza tatil seçeneği ile iç turizmi cazip hale getirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Ataoğlu, farklı turizm modelleriyle ilgili çalışmaların da Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’ne iletildiğini söyledi.

St. Hilarion Kalesi’ndeki yangın...

Yine sorulan bir soru üzerine, St Hilarion Kalesi’nde çıkan yangın hakkında bilgi veren Ataoğlu, orada paratoner bulunduğunu ancak yetersiz olduğunu, tüm paratonerlerin kontrol edilmesi yönünde talimat verdiğini açıkladı.

Çevre kirliliği konusundaki bir soru üzerine Ataoğlu, moloz temizliklerinin yapıldığını, yerel yönetimlerin göstereceği bir arazi içine molozların götüreceğini ve bunların geri dönüştürüleceğini dile getirdi.

Bir soru üzerine Güney’den Kuzey’e geçişlerle ilgili açıklamalar konusunda girişimler yaptıklarını, BM üst düzey yetkilisi Elizabeth Spehar’a da bu konuyu aktardıklarını söyleyen Ataoğlu, Dışişleri Bakanı’nın İngiliz Yüksek Komiseri ile görüşeceğini açıkladığını dile getirdi.

Ataoğlu başka bir soru üzerine yeni teşvik sisteminin henüz netleşmediğini kaydetti.

Print
Posted: Mar 4, 2021,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

«April 2021»
MonTueWedThuFriSatSun
29
TURIZM FAALIYETLERI “KAPALI DEVRE” OLARAK 12 NISAN’DA BAŞLIYOR...

TURIZM FAALIYETLERI “KAPALI DEVRE” OLARAK 12 NISAN’DA BAŞLIYOR...

Turizm faaliyetleri “Kapalı devre” olarak 12 Nisan’da başlıyor...

Read more
3031
ÇEVRE KORUMA DAİRESİ DENETİMLERİNİ ARTIRIYOR

ÇEVRE KORUMA DAİRESİ DENETİMLERİNİ ARTIRIYOR

Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi mart ayı içerisinde bir çok iş yerinde poşet denetimi gerçekleştirdi.

Read more
1
TURIZM VE ÇEVRE BAKANLIĞI MÜSTEŞARI MEVKIINE, SERHAN AKTUNÇ GETIRILDI...

TURIZM VE ÇEVRE BAKANLIĞI MÜSTEŞARI MEVKIINE, SERHAN AKTUNÇ GETIRILDI...

Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı mevkiine 31.03.2021 tarihinden itibaren, Serhan Aktunç atanmıştır.

Read more
2
METEHAN BÖLGESI’NE ATILAN TEHLIKELI ATIKLAR, ÇEVRE DAIRESI PERSONELI TARAFINDAN TOPLATILDI...

METEHAN BÖLGESI’NE ATILAN TEHLIKELI ATIKLAR, ÇEVRE DAIRESI PERSONELI TARAFINDAN TOPLATILDI...

Metahan Bölgesi’ndeki tarihi geçmiş ilaç atıkları ile ilgili bir basın yayın organında çıkan haber, Turizm ve Çevre Bakanlığı Çevre Koruma Dairesi’nce ihbar olarak değerlendirilmiş olup,  Çevre Koruma Dairesi soruşturma memurları tarafından  yerinde inceleme gerçekleştirilmiştir.

Read more
34
567
“ÜLKE TURİZMİNİ 12 NİSAN’DA EN GÜVENİLİR ŞEKİLDE AÇACAĞIZ”

“ÜLKE TURİZMİNİ 12 NİSAN’DA EN GÜVENİLİR ŞEKİLDE AÇACAĞIZ”

Turizm ve Çevre Bakanı Ataoğlu, Turizm Üst Kurul toplantısında vurguladı: 

Read more
891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789