“2020 YILI, 2021 YILININ HAZIRLIK YILI OLACAKTIR”

“2020 YILI, 2021 YILININ HAZIRLIK YILI OLACAKTIR”

Turizm ve Çevre Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı işbirliğinde, turist rehberlerine yönelik olarak “Korona ile baş etme ve korunma” semineri gerçekleştirildi.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Seminer Salonu’nda gerçekleştirilen seminer, Sağlık Bakanlığı Hemşirelik Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Güley Bilgi Batay tarafından gerçekleştirildi.

102 turist rehberinin katılımıyla gerçekleştirilen seminere, Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren de katılarak açılış konuşması gerçekleştirdi.

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren seminerin açılış konuşmasında, hükümet olarak, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi kapsamına alınan yeni tip Koronavirüs ile mücadele kapsamında birçok tedbirlerin alındığını, bu tedbirler kapsamında sokağa çıkma yasağının da ilan edildiğini hatırlattı.

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, insan sağlığını ön planda tutarak alınan tedbirler, hem sosyal hayatı hem de ekonomik hayatı olumsuz yönde etkilediğini belirtti. KKTC Ekonomisinin lokomotifi turizm sektörünün en fazla etkilenen sektörlerin başında geldiğine de işaret eden Bakan Evren, turizm sektörünün olumsuz yönde etkilenmesi ile birlikte, birçok sektörün ekonomik sıkıntıya girdiğini, bunun da ülke ekonomisinde daralma yaşandığını belirtti.

“Dünya ülkeleri ile birlikte, 1 Temmuz tarihinden itibaren kademeli ve tedbirli olarak açılım kararı almış ve hava ulaşımını kademeli olarak başlattık. Ülke ekonomisinin yavaş yavaş hareketlenmesi hedefiyle 2 uçakla başlatmış olduğumuz uçak seferleri bugün günde 10 uçak seferine seviyesine ulaşmış durumdadır” diyen Bakan Evren, amaçlarının turizm ile birlikte ekonomik çarkların yavaş yavaş hareketlendirilmesini, tedbirli ve kontrollü bir şekilde sağlamak olduğunu belirtti.

Turizm sektörünün katalizörü konumunda bulunan turist rehberlerinin, ülkenin tanıtımı, ülkeye gelen turistlerin menuniyeti ve gelen turistlerin yeniden ülkeyi ziyaret etmesini sağlaması açısından önemli olduğunun altını çizen Bakan Evren, göreve geldiği ilk günden beridir, sektör temsilcileriyle biraraya gelerek sorunlar üzerinde çalışmalar yaptıklarını, Kıbrıs Türk Rehberler Birliği ile de yaptıkları ilk toplantıda turist rehberlerine yönelik eğitim çalışmalarının ileriye götürülmesi talebinin olduğunu hatırlattı.
Turist rehberlerine yönelik olarak başlatılacak eğitim seminerlerine ise önemi dolayısıyla sağlık konusunda başlatılması kararı da aldıklarını belirtti.

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, her türlü eğitim seminerlerinin düzenlenmesinde Bakanlık olarak katkı koymaya hazır olduklarını da dile getirerek, “2020 yılı, 2021 yılına hazırlık yılı olarak kabul ediyoruz. Çalışmalarımız, turizm sektöründe yaşanan eksiklerin giderilmesi yönünde yoğunlaştıracağız” dedi.

“Güney’den gelecek olan turist kafilesine, KKTC kokartlı rehberler hizmet verecek”

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, turist rehberler yönelik olarak gerçekleştirilen sağlık seminerinin açılış konuşmasında, özellikle kara sınır kapılarından KKTC’ye gelen turist kafilelerinde yaşanan rehber sorunu hakkında da açıklamalr yaptı.
Bakan Evren, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nden KKTC’ye giriş yapan turist kafilelerine, Güney’den gelen turist rehberlerinin, KKTC’de de 1’nci rehber olarak hizmet verdiği ve bazı ücret farkları da talep edildiği yönünde bilgiler olduğuna dikkati çekerek, “Yasalarımıza aykırı bir uygulamadır. KKTC’ye Güney Kıbrıs Rum kesimi’nden gelecek olan turist kafilelerine, KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı kokartı taşıyan turist rehberlerinin 1’nci rehber, Günety’den gelen turist rehberleri de 2’nci rehber olarak hizmet verecektir. İlk aşamada bu kararımızı acentelerimize bildirerek, bu uygulamayı Güney’deki acentelere bildirmelerini istedik. Bundan böyle, KKTC sınırları içerisindeki turist kafilelerine, Turizm ve Çevre Bakanlığı Rehber kokartı taşıyan turist rehberlerinin 1’nci rehber olarak görev yapacaklardır” dedi.

“41 turist rehberlerine yönelik katkı çalışmalarımız devam ediyor”

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren konuşmasında ayrıca, pandemi dolayısıyla olumsuz etkilenen 41 kişilik serbest çalışan turist rehberlerine yönelik katkı çalışmaların, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile Müsteşarlık düzeyinde başlatıldığını, kısa zamanda da bir sonuca varılacağını belirtti.
Bakan Evren, pandemi dolayısıyla daralan kamu maliyesinin, öncelikli olarak sağlık altyapısının güçlendirilmesi noktasında kullanılması zorunluluğu karşsında, özellikle turizm sektörünün desteklenmesi için de hükümet olarak çalışmaların sürdürüleceğini belirtti.

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren konuşmasının sonunda, seminerin gerçekleşmesi için katkı koyan başta Sağlık Bakanlığı’na ve eğitim verecek olan Sağlık Bakanlşığı Hemşirelik Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Güley Bilgi Abatay’a ve katılımlarından dolayı rehberlere teşekkür ederek, seminerin başarılı geçmesini diledi.

Print
Posted: Jul 22, 2020,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

«January 2021»
MonTueWedThuFriSatSun
28293031123
45678910
1112
TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU, KURUCU CUMHURBAŞKANI RAUF RAİF DENKTAŞ’IN ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ DOLAYISI İLE MESAJ YAYINLADI.

TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU, KURUCU CUMHURBAŞKANI RAUF RAİF DENKTAŞ’IN ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ DOLAYISI İLE MESAJ YAYINLADI.

Ataoğlu; "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Kurucu Cumhurbaşkanı, ömrünü Kıbrıs davasına adamış olan merhum Rauf Raif Denktaş'ın vefatının 9’uncu yıl dönümünde saygı ve rahmetle yad ediyoruz.
 

Read more
1314
AMBALAJ VE AMBALAJ ATIKLARI İÇİN YASAL DÜZENLEME SON AŞAMAYA GELDİ...

AMBALAJ VE AMBALAJ ATIKLARI İÇİN YASAL DÜZENLEME SON AŞAMAYA GELDİ...

Ambalaj ve ambalaj atıkları için yasal düzenleme son aşamaya geldi...

Read more
15
ATAOĞLU, LİDERİMİZ DR. FAZIL KÜÇÜK'ÜN ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI.

ATAOĞLU, LİDERİMİZ DR. FAZIL KÜÇÜK'ÜN ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI.


Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kıbrıs Türk halkının varoluş ve özgürlük mücadelesinin öncüsü Dr. Fazıl Küçük’ün 37’nci yıl dönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

Read more
1617
1819
TURIZM VE ÇEVRE BAKANLIĞI, ÇEVRE KORUMA DAIRESI’NDEN, FARKINDALIK KAMPANYASI...

TURIZM VE ÇEVRE BAKANLIĞI, ÇEVRE KORUMA DAIRESI’NDEN, FARKINDALIK KAMPANYASI...

Alevkayası ve Onur Camping sahilinde temizlik kampanyası gerçekleştirildi...

Read more
2021222324
25262728293031
1234567