ÜSTEL, 2’NCİ ULUSLARARASI ÇEVRE KONFERANSINDA KONUŞTU

ÜSTEL, 2’NCİ ULUSLARARASI ÇEVRE KONFERANSINDA KONUŞTU

Yakın Doğu Üniversitesi, 2. Uluslararası Çevre Konferansı, akademisyenlerin ve öğrencilerin katılımı ile başladı. Prof Dr. Hüseyin Gökçekuş tarafından organize edilen konferansta, Çevre; Sürdürülebilirlilik ve Yaşam konuları masaya yatırıldı.

Konferans 11 Ekim 2019 tarihinde sona erecek. Bakan Üstel, daha yaşanabilir bir çevre adına ülkemizde yapılan faaliyetlerden bahsederek, “Çevre Konferansı’nın bakanlık çalışmalarında bizlere her zaman yol gösterici olacağına inanıyorum” diyerek konferansın önemine vurgu yaptı.

Üstel konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Bugün dünyada çevre sorunları tartışıldığında her zaman ortaya çıkan bir gerçek vardır. O da çevrenin kendi başına bir sorun olmadığı, aslında insanların çevreye yarattığı sorunlar olduğudur.

Onun için çevreyi tartışırken, kirliliğe karşı çözümler üretirken mutlaka insan odaklı çözümler üzerinde yoğunlaşılması gerekmektedir. Aksi takdirde bulunacak çözümler geçici ve sonuca ulaşmayacak çözümler olacaktır.

Bizler Bakanlık görevini devraldığımız günden itibaren çevre konusunda özellikle eğitimle başlayan bir sürecin, yapılacak tüm bu çalışmaların temelini teşkil edeceğini düşündük ve önceliğimizi çevre bilincine ve eğitime verdik.

Önümüzdeki süreç içerisinde çevre derslerinin çok küçük yaş sınıflarında okul müfredatlarına girebilmesi için çalışmalarımız aralıksız devam edecektir.Geçtiğimiz günlerde ülkemizde bir ilk olan tehlikeli atık bertaraf tesisi özel girişimcilerimiz tarafından hizmete başlamıştır.

Bakanlığımızın da büyük destek verdiği bu ve benzeri tesislerin ülkemizde yaygınlaşması ve alternatif bertaraf yöntemlerinin çoğalması hedeflerimiz arasındadır.

Çevresel sorunlar ile ilgili denetim mekanizmalarını daha da etkin bir hale getirmek için de yoğun bir uğraş veriyoruz.Yaptığımız denetimlerin sonuç ve raporlarını şeffaf bir şekilde kamuoyumuzla paylaşıyoruz.

Çevre alanında Avrupa Birliği ile yürütülen mevzuat uyumlaştırma ve tüzük çalışmalarına hız kesmeden devam ettiğimizi de bilgilerinize sunmak istiyorum.

Çevre ve yaşadığımız ülkenin canlılarındaki çeşitlilik, zenginlik hepimizin ortak değeridir.

Çevre sorunu, evrensel bir sorundur. Sadece bizim yaşadığımız mahallenin, şehrin ve ülkenin sorunu değildir.

Bizler daima meseleye bu bilinçle bakmak istiyoruz.Bizler biliyoruz ki; çevre geleceğe bırakacağımız ortak mirasımızdır.

Bu kapsamda daha yaşanabilir bir çevreye ulaşmak adına, insanlığın ortak değeri olan çevrenin korunmasına hükümetimiz olarak desteğimiz ve kararlılığımız sürecektir.

Bizler, daha yaşanılabilir bir çevre, doğal yaşamın zenginliği ve insan sağlığının mümkün olduğu kadar fazla oranda korunduğu bir yaşamı ortaya çıkarmak için kararlıyız. Bunu da çevre örgütlerimiz ile birlikte hareket ederek başaracağımıza inanıyorum.

Çevre konusunda, ülkemizin lokomotifi konumundaki üniversiteleri ile yakın işbirliklerimiz devam edecektir. Çevresel sorunlarda, üniversitelerimiz ile ortak hassasiyete dayalı güç birliği yaratacağız."

Print
Posted: Oct 9, 2019,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

«August 2020»
MonTueWedThuFriSatSun
27
EVREN, TÜRKİYE'DE KAZA GEÇİREN MEHMETÇİKLER İÇİN TAZİYE VE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI YAYIMLADI

EVREN, TÜRKİYE'DE KAZA GEÇİREN MEHMETÇİKLER İÇİN TAZİYE VE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI YAYIMLADI

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Türkiye'de kaza sonucu şehit olan ve yaralanan Mehmetçikler için taziye mesajı yayımladı.

Read more
2829
Mevcut müzik izinleri, bayram süresince de geçerli olacak

Mevcut müzik izinleri, bayram süresince de geçerli olacak

Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi tarafından verilmiş olan müzik izinleri, Kurban Bayramı için de geçerli olacak.

 

 

 

Read more
30
EVREN: “BAYRAM BİZLERE MORAL OLACAK”

EVREN: “BAYRAM BİZLERE MORAL OLACAK”

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kurban Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Bakanlık personelini de ziyaret eden Evren, çalışanlar ile bayramlaştı.

Read more
311
EVREN, 1 AĞUSTOS TOPLUMSAL DİRENİŞ BAYRAMI DOLAYISI İLE MESAJ YAYIMLADI

EVREN, 1 AĞUSTOS TOPLUMSAL DİRENİŞ BAYRAMI DOLAYISI İLE MESAJ YAYIMLADI

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı Dolayısı ile mesaj Yayımladı.

Read more
2
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456