Turizm ve Çevre Bakanı

Dt. Ünal ÜSTEL

1955 yılında Baf’ın Yeşilova köyünde doğdu. Orta ve lise tahsilini Kurtuluş Lisesi’nde tamamladı. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. 

1991 Ara Seçimlerinde ve 1993 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Girne Milletvekili seçildi. 2003 yılına kadar Girne Milletvekili olarak görev yaptı. 22 Haziran 2001 ve 2 Ekim 2003 tarihleri arasında Meclis Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2006’dan 2009 yılına kadar Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreter Yardımcısı görevini yürüttü. 

19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden yeniden Girne Milletvekili Seçildi. 6 Nisan 2011 tarihinde I.Küçük Hükümeti değişikliğinde Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı olarak görev aldı. 

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi Girne Milletvekili seçilen Üstel, 4 Eylül 2013’te Cumhuriyet Meclisi, Meclis Başkan Yardımcılığı görevine seçildi ve 9 Ekim 2015 tarihine kadar bu görevini yürüttü. 

7 Ocak 2018 Milletvekili Erken Genel Seçimlerinde Girne Milletvekili seçildi. Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı İdare Amirliği görevini yürüttü. Üstel, Mayıs 2019 tarihinde kurulan ve KKTC'nin 35'inci hükümeti olan UBP-HP koalisyon hükümetinde Turizm ve Çevre Bakanı olarak görev aldı. Halen Turizm ve Çevre Bakanı görevinde bulunan Ünal Üstel, evli ve iki çocuk babasıdır.